Foto: Unsplash

Arkansas schválil zákon vyžadující ověření věku pro používání sociálních médií

Arkansas se stal druhým státem, který přijal zákon vyžadující, aby platformy sociálních médií ověřovaly věk svých uživatelů. Guvernérka Sarah Huckabee Sanders podepsala Zákon o bezpečnosti sociálních médií, který vyžaduje, aby společnosti ověřovaly věk uživatelů mladších 18 let a získaly souhlas rodičů před tím, než si nezletilí vytvoří nové účty.

Utah nedávno přijal podobná opatření, která rovněž zavádějí přísná pravidla pro to, jak platformy sociálních médií nakládají s účty svých nejmladších uživatelů, včetně požadavku na ověření věku. Tyto zákony jsou součástí rostoucí snahy za prosazení opatření k ověřování věku a dalších věkových omezení pro společnosti působící v oblasti sociálních médií. Podobné právní předpisy v současné době zvažují nejméně tři další státy.

Jde ale o poměrně kontroverzní zákony. Zatímco zákonodárci již několik let vyzývají k větší ochraně dospívajících na sociálních sítích, obhájci soukromí a skupiny pro občanská práva se naopak staví proti povinnosti ověřovat věk. Stejně tak některé skupiny zabývající se bezpečností dětí na internetu tvrdí, že komplexní právní předpisy o ochraně soukromí by byly účinnějším způsobem ochrany.

Podle arkansaského zákona, který má vstoupit v platnost v září, jsou společnosti povinny ověřovat věk svých uživatelů prostřednictvím státem vydaných průkazů totožnosti, jako je řidičský průkaz nebo podobným způsobem. Prozatím ale není zcela jasné, které společnosti budou nuceny zákon dodržovat. Legislativa obsahuje řadu výjimek, které by zřejmě některé oblíbené platformy z této povinnosti vyřadily. Mezi tyto výjimky patří například platformy zaměřené na kariéru (LinkedIn), hry a společnosti, které uživatelům umožňují vytvářet krátké taneční, hlasové, hudební či jinak zábavné videoklipy (tedy TikTok). Otázkou proto zůstává, nakolik bude mít takové nařízení ve výsledku smysl.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.