Foto: se svolením ARM

ARM tlačí výrobce telefonů s Androidem k používání pouze 64bitových jader

Výrobci telefonů s Androidem, kteří lpí na 32bitové technologii, se pravděpodobně budou nuceni přizpůsobit požadavku společnosti ARM, jež je tlačí do používání výhradně 64bitové technologie. Tato společnost totiž představila svou první řadu návrhů procesorových jader, která jsou výhradně 64bitová (na rozdíl od loňského roku tedy výrobci nemají k dispozici žádnou starší technologii). Ačkoli jádra Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 nepředstavují žádný zásadní skok ve výkonu, v blízké budoucnosti budou pravděpodobně udávat tempo systému Android.

Cortex-X4 (stejně jako X3) je výkonné jádro určené pro vlajkové telefony. Jeho aktualizovaná architektura přináší údajně o 15 % vyšší výkon, ale spotřebuje o 40 % méně energie než jeho předchůdce. To podle společnosti ARM znamená rychlejší spouštění aplikací a svižnější odezvu rozhraní. Pravděpodobně to také povede ke zlepšení výdrže baterie při hraní a dalších náročných úlohách.

Cortex-A720 je pokračovatelem středně výkonného jádra A715, které zvládá většinu výpočetních úloh. Ačkoli nová verze je o něco rychlejší, důraz je kladen zejména na prodloužení životnosti. ARM tvrdí, že A720 je o více než 20 % úspornější než loňský model.

Poslední jádro Cortex-A520 je určeno pro zpracování na pozadí a další nenáročné úkoly, nicméně bylo by nesprávné je podceňovat. Je údajně o 22 % efektivnější než jádro A510, které nahrazuje, a zároveň zvládá o 8 % vyšší výkon. Telefon vám tak může vydržet déle, i když nepatříte mezi náročné uživatele.

Společnost ARM své zákazníky nejmenovala, ale vzhledem k tomu, že je prakticky celý mobilní průmysl postaven na ARM, lze očekávat, že Qualcomm, MediaTek a další společnosti použijí nové verze jader jako základ pro své nejnovější telefony. Zda je využije i Apple, není jasné. Apple sice ARM používá, ale zatím nepřešel na novější architekturu ARMV9.

Lze tedy s jistotou říci, že tento krok ovlivní přinejmenším trh s Androidem. Android se posouvá relativně pomalu, přičemž čínské značky jako Oppo a Xiaomi se drží 32bitových SoC. Nová řada ARM tyto společnosti fakticky nutí k upgradu – buď budou používat pouze 64bitové SoC, nebo riskují, že zůstanou pozadu.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.