Foto: se svolením Northwestern University/SAORO/Oxford University

Astrofyzici objevili 1 000 elektronových vláken v centru Mléčné dráhy

Zajímavý snímek zveřejnili astrofyzici ze Severozápadní univerzity ve Spojených státech. Díky tomuto snímku, který byl pořízen radioteleskopem MeerKAT v Jihoafrické republice, se jim totiž podařilo odhalit téměř 1 000 několik světelných let dlouhých elektronových vláken v centru Mléčné dráhy. Termín vlákno přitom představuje obrovský pruh částic kosmického záření. Přestože tato vlákna byla objevena již před téměř 40 lety, vědci prozatím netušili, že by jich mohlo být tak obrovské množství.

„Dlouhou dobu jsme studovali jednotlivá vlákna zblízka,“ uvedl Farhad Yusuf-Zadeh, astrofyzik na Severozápadní univerzitě a hlavní autor studie. „až nyní konečně vidíme celý obraz – panoramatický pohled plný neuvěřitelného množství vláken.“ Dosavadní odhady vědců přitom mluvily o zhruba desetkrát méně vláknech.

Díky tomuto novému snímku elektronových vláken v centru Mléčné dráhy se týmu astrofyziků nedávno podařilo provést studii obrovských jednorozměrných struktur, které jsou dlouhé až 150 světelných let a jsou složeny z elektronů, které interagují s magnetickým polem. Struktury se objevují v párech nebo v malých skupinách, takže vypadají jako velké škrábance roztažené napříč středem galaxie. Studie je dostupná na serveru arXiv a bude publikována v časopise Astrophysical Journal Letters. Více snímků je dostupných zde.

Radioteleskop MeerKAT je součástí obrovské soustavy radioteleskopů Square Kilometer Array (po dokončení půjde o vůbec největší takový projekt na světě), která mimo jiné studuje vývoj galaxií nebo kosmický magnetismus. Do budoucna nás velmi pravděpodobně čekají další vzrušující objevy.

Zdroj: gizmodo.com