Zdroj: unsplash.com

Astronauti na ISS představili možnosti olympijských her v nulové gravitaci

Olympijské hry, které během uplynulého víkendu skončily v Tokiu, mají své ozvěny po celé zeměkouli a vlastně i mimo ni. Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici ISS se totiž rozhodli uctít olympijskou myšlenku vlastním pojetím sportu ve stavu beztíže. Na nich si můžeme uvědomit, jak je právě tento fyzikální jev pro sportovce důležitý.

Francouzský astronaut Thomas Pesquet z Evropské kosmické agentury zveřejnil na Twitteru sérii čtyř videí, která ukazují posádku ISS, jak zkouší variovat známé olympijské sporty v prostředí nulové gravitace. Kdoví, třeba se v budoucnosti plné letů do vesmíru opravdu dočkáme doplnění seznamu olympijských sportů právě o některý, který bude vyžadovat nulovou gravitaci. Astronauti si navíc vyzdobili interiér svého dočasného domova vlaječkami všech zemí zastoupených na OH.

Jako první představili astronauti vesmírnou gymnastiku, které stav beztíže pomáhá. Salta a přemety se v nulové gravitaci dělají o mnoho snadněji. Jen je nutné vtěsnat se do pro sport poněkud malých prostor ISS.

Druhým sportem, který naopak nedostatek zemské přitažlivosti učinil poněkud těžším, je No-handball (v překladu neházená). Tato hra se podle pravidel ISS hraje s létajícím míčkem a zcela bezkontaktně, hráči mohou dráhu míčku ovlivňovat pouze foukáním.

Třetím sportem je potom synchronizované plavání. Stav beztíže se příliš neliší od pobytu ve vodě (kromě toho, že v něm lze za podmínek Mezinárodní vesmírné stanice dýchat bez přímé podpory přístrojů), a podle toho vypadá i tento sport. Ze všech uvedených je svému předobrazu nejpodobnější.

Posledním představeným vesmírným sportem je potom střelba. Ta však neprobíhá pomocí luku nebo palné zbraně (jejichž použití uvnitř vesmírné stanice by bylo nepochybně velmi složité), ale díky obyčejné gumičce.

Zdroj: theverge.com