Foto: se svolením NASA

Astronomové našli okraj naší Galaxie

Při pátrání po vnějších hranicích naší Galaxie astronomové objevili více než 200 hvězd, které tvoří okraj Mléčné dráhy, z nichž nejvzdálenější se nachází ve vzdálenosti přes milion světelných let, tedy skoro v polovině cesty do galaxie v Andromedě.

Hvězdy, které vědci identifikovali, jsou známé jako hvězdy typu RR Lyrae, což jsou hvězdy, jejichž jasnost se může při pohledu ze Země měnit. 208 hvězd, které vědci pozorovali, jsou známé právě jako RR Lyrae. Tyto hvězdy jsou zpravidla velmi staré a v pravidelných intervalech se zjasňují a pohasínají, což vědcům umožňuje vypočítat, jak daleko se nachází. A právě výpočtem vzdálenosti těchto hvězd tým zjistil, že nejvzdálenější z nich se nachází přibližně v polovině cesty mezi Mléčnou dráhou a galaxií v Andromedě, která je jednou z našich sousedních galaxií.

„Tato studie nově definuje, co tvoří vnější hranice naší Galaxie,“ uvedl Puragra GuhaThakurta v tiskové zprávě. GuhaThakurta je profesorem a vedoucím katedry astronomie a astrofyziky na Kalifornské univerzitě v Santa Cruz. „Naše Galaxie i Andromeda jsou tak velké, že se mezi oběma galaxiemi nenachází téměř žádný prostor.“

Galaxie Mléčná dráha se skládá z několika různých částí, z nichž nejdůležitější je tenký spirální disk o průměru asi 100 000 světelných let. Naše Sluneční soustava se přitom nachází na jednom z ramen tohoto disku. Disk obklopuje vnitřní a vnější halo, které obsahuje některé z nejstarších hvězd v naší Galaxii.

https://i.kinja-img.com/gawker-media/image/upload/c_fit,f_auto,g_center,pg_1,q_60,w_1315/4b93e55dd5ed0d9ae15f2f9924254925.jpg
Zdroj: NASA, ESA, A. Feild

Podle předchozích studií byl okraj vnějšího hala vzdálen 1 milion světelných let od středu Mléčné dráhy, ale na základě nové studie by měl být okraj tohoto hala vzdálen asi 1,04 milionu světelných let od galaktického středu. Ačkoli se může zdát, že jde o zanedbatelný rozdíl, ve skutečnosti tomu tak není a pro vědce má tato nová informace velký význam.

Zdroj: gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.