Foto: se svolením Northwestern University

Astronomové objevili dvě neviditelné hvězdy, které kolem sebe rotují nezvyklou rychlostí

Vědci objevili nesmírně zajímavý vesmírný systém. Ten tvoří dvě trpasličí hvězdy, které jsou tak chladné, že nevyzařují žádné viditelné světlo, a navíc se nachází tak blízko sebe, že se vzájemně oběhnou za méně než jeden pozemský den (přesně za 20,5 hodiny), což znamená, že se pohybují neuvěřitelnou rychlostí, která je ve vesmíru velmi nezvyklá.

Systém se nazývá LP 413-53AB a našli ho vědci z Northwestern University a University of California San Diego. Tyto dvě trpasličí hvězdy patří do třídy označované jako „ultrachladné“, což znamená, že je jejich teplota tak nízká, že vyzařují převážně infračervené světlo, takže jsou pro naše oči neviditelné.

Vedoucí studie Chih-Chun Hsu, astrofyzik z Northwestern University uvedl: „Je vzrušující objevit tak extrémní systém. V zásadě jsme věděli, že by takové systémy měly existovat, ale žádný takový dosud nebyl identifikován.“

Hsu a jeho kolegové objevili LP 413-53AB při procházení archivních dat. Vzhledem k tomu, že hvězdy jsou vzájemně těsně gravitačně svázány, světlo vyzařované systémem se výzkumníkům původně jevilo jako jedna hvězda, dokud další zkoumání neodhalilo dvě samostatná tělesa s velmi nízkou hmotností.

Vědecký tým zjistil, že vzdálenost mezi oběma hvězdami je přibližně 1 % vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem, a vyslovili domněnku, že se hvězdy mohly v průběhu svého života vzájemně přibližovat. Stáří LP 413-53AB se odhaduje na miliardy let a má jednu z nejkratších oběžných dob, jaká kdy byla u dvojhvězdného systému zjištěna.

Zdroj: gizmodo.com