Foto: se svolením NASA/ESA Hubble Space Telescope

Astronomové objevili podivný objekt, který by mohl pomoci objasnit vznik černých děr

Tým vědců zkoumajících archivní data z Hubbleova vesmírného dalekohledu učinil zajímavý objev. Nalezl totiž starobylý objekt, který by mohl pomoci vysvětlit, jak vznikají kvazary (supermasivní černé díry obklopené tryskajícími disky hmoty) z prašných „hvězdných“ galaxií.

Nalezený objekt se nazývá GNz7q a podle vědců existoval již v době, kdy byl vesmír starý pouhých 750 milionů let (tedy asi před 13 miliardami let). GNz7q je zahalen prachem, což astronomům brání v zjištění, o jaký objekt konkrétně jde. Nicméně na základě současných teorií o vzniku černých děr a na základě velikosti objektu se domnívají, že jde o předchůdce supermasivní černé díry.

To, jak vznikla první černá díra ve vesmíru, je pro astronomy stále „jednou z největších neznámých“, uvedl autor studie Seiji Fujimoto. Podle něj v současnosti platí za jednu z nejpřijímanějších teorií, že první černá díra vznikla z prvních mrtvých hvězd a rychle pohltila okolní materiál. Jiná představa tvrdí, že plyn v raném vesmíru zkolaboval a přímo vytvořil černou díru.

GNz7q se nachází v galaxii nazývané „Hvězdný třesk“. Tento název dostala proto, že v ní rychle vznikají hvězdy (galaxie produkuje hvězdy o hmotnosti asi 1 600 hmotností Slunce ročně). Jen pro představu – GNz7q je tvořena plynem o hmotnosti asi 20 miliard hmotností Slunce a černá díra, o které tým předpokládá, že se skrývá v prachovém disku, má hmotnost 10 milionů hmotností Slunce.

Fujimotův tým se domnívá, že černá díra uvnitř GNz7q je chybějícím článkem mezi prašnými hvězdnými galaxiemi a masivními zářivými kvazary. Kvazary jsou velmi jasná a hustá galaktická jádra, která vyzařují velké množství záření a jsou poháněna supermasivními černými děrami ve svém středu.

Zdroj: gizmodo.com