Zdroj: Pxfuel.com

Astronomové odhalili zdroj rádiových signálů přicházejících z vesmíru, je v naší galaxii

V dubnu letošního roku zaznamenala skupina astronomů krátký, ale poměrně intenzivní výboj rádiových vln přicházejících z vesmíru. Tento jev je pochopitelně zaujal a rozhodli se mu věnovat dále. Nyní tým ohlásil, že se mu podařilo odhalit zdroj těchto signálů, a to překvapivě blízko – v naší galaxii Mléčné dráze.

Výsledky svého výzkumu skupina publikovala v rámci trojice článků v časopisu Nature. Rádiové signály vysílá do vesmíru mrtvá hvězda. Vzhledem k jejímu umístění jde o nejbližší zdroj kosmického rádiového signálu, který se lidstvu podařilo vystopovat. Správný název je neutronová hvězda. Jedná se o koncentrovanou hmotu, která vznikla zhroucením hvězdy, jež byla větší než Slunce. Pro její vlastnosti se používá označení magnetar, protože objekt kolem sebe koncentruje velmi silné magnetické pole. Množství energie, ukryté v takové hvězdě, je schopné deformovat tvar atomů.

Pozorování takového objektu má pro astronomy zásadní význam, protože lidstvo doposud nevědělo, kde a jak záhadné rádiové signály, jimiž neuronová hvězda na svou existenci prakticky upozornila, vznikají. Krátké emise rádiových signálů jsou v astronomii označované jako FRB a předpokládá se, že se objevují průměrně jednou za vteřinu a jsou přirozeným jevem. Lidstvo, především kvůli technickému omezení, zatím ale umí detekovat pouze zlomek z nich.

Magnetar, který se podařilo objevit, se nachází „pouhých“ 30 000 světelných let daleko, z hlediska vesmíru je to ale velmi blízko. Jedná se o jeden z prvních případů ověření souvislosti magnetarů a právě záření rádiových vln. Po původů FRB se pátrá od roku 2007, kdy byl potvrzen první objev.

Zdroj: theverge.com