Astronomové poprvé v historii zaznamenali zhroucení hvězdy a možný zrod černé díry v „reálném čase“

Lidstvo je v poznání vesmíru opět o krok dále. Poprvé v historii se astronomům poštěstilo pozorovat zrození černé díry, respektive kolaps hvězdy v „reálném čase“ (k samotné události došlo vzhledem k vesmírným vzdálenostem před relativně dlouhou dobou). Až doposud byly podobné objekty zaznamenány až dlouho po svém vzniku, nyní jej však díky události z loňského léta, mohou pozorovat už od raných stádií vývoje.

Objev přezdívaný „The Cow“ tedy kráva, učinila skupina astronomů využívající dalekohledy společnosti Keck Observatory umístěné na Havaji. Během rutinního průzkumu noční oblohy narazili na objekt, který zářil o mnoho jasněji než ostatní. Dva dny po objevu, 17. června potom dosáhl vrcholu svého jasu. Ve výsledku byla úroveň jasu deset až stokrát vyšší než průměrná hvězdná exploze.

I následné pozorování se lišilo od výbuchu jiných hvězd, a to především mírou záření a také chováním materiálu, který byl při explozi uvolněn. Pozorování a následný vývoj jsou pod drobnohledem mnoha pozorovatelů. Podle jejich názoru nelze s určitostí říct, jestli události povedou ke vzniku černé díry. Je možné, že se těleso stane mrtvou neutronovou hvězdou, která by se podle názorů astronomů měla vyznačovat obrovskou hustotou.

Pozorování, která astronomové nyní provádí, by mohli pomoci objasnit události celého procesu zrodu černých děr, resp. neutronových hvězd a předpokládá se, že také pozmění některé současné teorie, jež tyto jevy popisují.

Celému pozorování pomohlo, že k událostem došlo z vesmírného hlediska poměrně blízko, „pouhých 200 milionů let“ od Země.

Zdroj: nasa.gov