Astronomové varují, že velké množství satelitů podobný těm z programu Starlink, může znemožnit jejich pozorování

Satelity Starlink od společnosti SpaceX na sebe poutají pozornost. Na oběžné dráze jich je zatím něco přes 60 (pokud budeme počítat i testovací) z budoucích přibližně 12 000 a už zvládly vystrašit řadu lidí. A jejich jasná viditelnost dělá vrásky i astronomům.

Pro jejich pozorování je klíčové, aby obloha byla co nejtemnější, zvlášť při zkoumání objektů v dalekém vesmíru. Satelity Satrlink, kterých bude na oběžné dráze poměrně velké množství by svým světlem mohly pozorování výrazně ovlivnit nebo dokonce znemožnit. Astronomové často pracují se snímky, jejichž expozice trvá několik minut nebo dokonce hodin, tak aby posbírali větší množství světla ze vzdálených objektů. Takové pozorování však může snadno zmařit průlet satelitu, což není vzhledem k jejich plánovanému počtu nepravděpodobné.

Astronomové například zjišťují, jaké druhy plynů se vyskytují ve vzdáleném vesmíru. K tomu jim pomáhá poměrně přesná analýza světla, které emitují. Tato i mnohá další zjištění by mohla přítomnost tisíců svítících satelitů výrazně ovlivnit.

V současnosti je na oběžné dráze Země více než 5000 satelitů z nichž přibližně 2000 je stále v provozu. Jak však ukazuje projekt Starlink (který navíc nemusí zůstat jediný) jejich počet se bude v následujících letech velmi dramaticky zvyšovat. Astronomové se obávají, že je tento trend „oslepí“ a velmi oslabí možnost lidstva zkoumat okolní, a především vzdálený vesmír.

Rychlý internet s globálním pokrytím jistě přinese mnoho pozitiv. Elon Musk argumentuje v případě debaty o světelném znečištění „vyšším dobrem“. Přesto se však ukazuje že všechno dobré má i své stinné, tedy v tomto případě naopak až příliš světlé stránky.

Zdroj: theguardian.com