Foto: Pxfuel

Astronomové vůbec poprvé v historii zachytili výbuch červeného veleobra, získané poznatky poodhalí principy umírání hvězd

I přes množství hvězd na obloze a stále se zlepšující astronomické techniky, je spatření výbuchu jedné z nich nebývale vzácné. To, co se proto astronomům podařilo nyní, je obrovský úspěch. Vůbec poprvé v historii astronomie totiž zachytili červeného veleobra před, během a po výbuchu supernovy. Zachycení celého procesu přitom přináší nové informace o této jedinečné vesmírné události.

„Jedná se o průlom v našem chápání toho, co se s hvězdami děje před jejich smrtí,“ uvedl hlavní autor projektu Wynn Jacobson-Galán z Kalifornské univerzity v Berkeley. „Přímé pozorování aktivity před výbuchem červeného veleobra nebylo dosud nikdy zaznamenáno u běžné supernovy druhého typu. Šlo o vůbec první pozorování exploze červeného veleobra!“

Červený veleobr SN 2020tlf byl poprvé odhalen pomocí dalekohledu Pan-STARRS na havajském ostrově Maui v létě 2020, a to díky obrovskému množství světla, které vyzařoval. Na podzim roku 2020 se tato hvězda stala supernovou, jejíž exploze byla nyní zachycena.

Na základě tohoto pozorování vědci uvedli, že hvězda pravděpodobně těsně před explozí vyvrhla obrovské množství hustého materiálu. Předchozí pozorování přitom ukázala, že červení obři jsou před výbuchem supernovy relativně klidní, nová data však naznačují, že někteří z nich mohou před explozí výrazně změnit svou vnitřní strukturu, což může vést k prudkým výronům plynu chvíli před kolapsem.

SN 2020tlf se nachází v galaxii NGC 5731 asi 120 milionů světelných let od Země a její hmotnost dosahovala hmotnosti asi deseti Sluncí. Z hvězd se stávají supernovy, když jim dojde palivo a zhroutí se pod vlivem vlastní gravitace, přitom dojde k mohutné explozi způsobené fúzí uhlíku. Aby k výbuchu došlo, musí být hvězda dostatečně velká (8 až 15 hmotností Slunce), pokud tomu tak není, zhroutí se na bílého trpaslíka (což se stane i našemu Slunci). Pokud jsou naopak ještě větší, mohou se zhroutit do černé díry.

Zdroj: engadget.com