ASUS představil inovativní notebook s malou obrazovkou místo Touchpadu

Notebooky a laptopy jsou oproti mobilním telefonům velmi konzervativním technologickým odvětvím, minimálně tedy po funkční designové stránce. Jejich vnitřní hardware se samozřejmě rychle vyvíjí, ale zvenčí se mění jen velmi pozvolna. I přesto i u nich se občas najede opravdu zajímavá funkční novinka a jednu takovou představila společnost ASUS u svého špičkového notebooku ZenBook Pro 15, který byl představený v rámci veletrhu Computex.

Touchpad těchto notebooků se nese označení ScreenPad a není obyčejnou plastová podložka pro ovládání myši, ale malou obrazovkou s úhlopříčkou 5,5 palce a rozlišením 1920×1080 pixelů. Kromě toho, že jej lze využívat jako klasický touchpad, je také novým rozhraním, které usnadní ovládání počítače. Velmi jednoduše jej lze popsat jako mobilní telefon integrovaný do počítače.

A jaké jsou jeho výhody? Vývojáři ZenBooku jej naučili měnit se podle toho co se děje na obrazovce nebo pozadí. Na domovské obrazovce může fungovat jako menu k rychlému přístupu k aplikacím, v případě zapnuté kalkulačky se změní v numerickou klávesnici nebo na sobě dokáže zobrazit kalendář. Funguje také jako interface multimediálního přehrávače a lze na něm pouštět videa z YouTube jako na druhém monitoru. V některých grafických aplikacích si na něj lze namapovat výběr nástrojů, barev nebo třeba tloušťky čar, což by mohlo digitálním výtvarníkům sloužit jako velmi užitečný nástroj.

Mezi módy ScreenPadu lze přepínat jednou klávesou, což je velmi praktické. Spolu se samotným zařízením vydal Asus i vývojářskou sadu, která by měla pomoci s dalším rozvojem této platformy. Podle prvních reakcí lidí, kteří měli možnost si ScreenPad vyzkoušet funguje opravdu skvěle, otázkou je, jak bude tato technologie oblíbená mezi lidmi a jestli se softwarovým vývojářům vyplatí jí ve svých produktech podporovat. Jedná se každopádně o inovativní krok, za který si Asus zaslouží pochvalu.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.