Asus představil novou řadu svých telefonů a zamotal hlavu fanouškům i konkurenci

V loňském roce představila společnost nové firemní heslo „We love photo“, jež naznačovalo, kterou cestou se jeho produkce bude ubírat. Kvalitu fotoaparátů máme ověřenou už od loňských modelů a nyní jsme se těšili, že k ní přibude něco víc. Díky únikům informací, které pronikly na internet, jsme věděli, že nás, minimálně po designové stránce, čeká opravdu zajímavý telefon, respektive celá řada telefonů. A už teď můžeme říct, že Asus nezklamal.

Asus Zenfone 5 Lite

Prvním telefonem, který společnost Asus představila, byl základní model Asus Zenfone 5 lite. Hezky provedený telefon, který má kolem šestipalcového displeje s rozlišením 2160×1080 úzké rámečky. Displej zabírá 80 procent přední strany obrazovky.

Vnitřní hardwarovou výbavou a některými funkcemi se telefon bude lišit v závislosti na jeho variantě. Bude se totiž vyrábět s procesory Snapdragon 430 a Snapdragon 630. Lepší procesor dodá telefonu možnost nahrávat zadní kamerou 4K videa a podporuje také 5GHz Wi-Fi pásmo. SD 430 je v tomto omezen na 1080p a 2,4 GHz.

Velikostí paměti a úložiště se budou varianty lišit: 3 GB RAM / 32 GB ROM a 4 GB RAM / 64 GB ROM. Rozšířit paměť bude navíc možné díky slotu, který vedle umístění SD karty umožní i vložení dvou SIM karet. Operačním systémem, který telefon pohání, je Android Oreo s nadstavbou Asus ZenUI 5.0. Bohužel chybí rychlý port USB-C, místo něj je použitý standardní port Micro USB.

Největším tahákem telefonu je nepochybně fotoaparát, respektive fotoaparáty. Přední i zadní kamera mají dvě čočky. Jedna z nich je vždy širokoúhlá a její záběr pokryje 120° úhel. Hlavní zadní kamera má 16 MP snímač, světelnost f2/2 a autofokus. Přední kamera používá snímač Sony IMX376 s rozlišením 20 MP a světelností f/ 2,0. Z těchto specifikací je jasně patrné, že se jedná o fotoaparát, který je primárně určen pro focení selfies.

Asus Zenfone 5/5Z

Vrcholem show bylo nepochybně představení telefonu Asus Zenfone 5 (respektive 5Z, ale o tom později). Na první pohled je jasné, že při tvorbě tohoto telefonu se designéři Asusu inspirovali u konkurenčního Applu. To ostatně přiznal i Marcel Campos, globální ředitel marketingu společnosti Asus. „Někdo může říct, že Apple kopírujeme, ale nemůžeme si nevšímat toho, co lidé chtějí, musíme sledovat trendy.“

Hlavním zdrojem podobnosti Zenfonu 5 a iPhonu X je téměř bezrámečkový displej se zářezem v horní části. Tento displej má rozlišení 2246 x 1080 a úhlopříčku 6,2 palce. Díky téměř plnoformátovému displeji však není větší než loňský Zenfone 4, jehož displej měl úhlopříčku 5,5 palců. Zajímavý je i poměr stran displeje 19:9, který je trochu netypický a podobá se v tomto ohledu Samsungům S8 respektive S9. Na rozdíl od konkurence však Asus nepoužívá OLED technologii displejů, ale LCD. Podle prvních dojmů svým výkonem za konkurencí příliš nezaostávají.

U displeje se Asus dočkal lehké kontroverze, protože mimo jiné tvrdil, že jeho displej podporuje speciální funkce AI. Ukázalo se však, že jde pouze o funkci podobnou Apple True Tone, tedy automatické nastavení teploty barev podle světla, které na telefon dopadá. Pro tuto funkci stačí jednoduché čidlo, které Zenfone 5 má, a není potřeba AI. Na dotaz, v čem využívá tato funkce umělou inteligenci, odpověděl zástupce Asusu, že má na mysli AI v širším slova smyslu.

AI byla během prezentace skloňována hned několikrát. Zazněla dokonce myšlenka, že používat v dnešní době označení „smartphone“ už nestačí, že jsme svědky zrození nové kategorie „inteligent phone“. AI se v Zenfonu 5 stará i o životnost baterie, kdy během nočního nabíjení udržuje energii baterie na 80 procentech nabití a těsně před obvyklou dobou probuzení dokončí nabíjení na 100 procent. Podle Asusu by tento systém měl výrazně prodloužit životnost baterie.

AI pomáhá i při fotografování, a to hned dvakrát. Jednou během samotného pořizování fotografie pomůže, díky strojovému učení, vybrat nejvhodnější z předdefinovaných režimů. Podruhé pak během postprocesu pro co nejlepší úpravu scény fotografie. Poloprofesionálním fotografům jistě udělá radost možnost focení do formátu RAW a přímá úprava v telefonu prostřednictvím presetů.

Co se výbavy fotoaparátů týče, ta je u modelů Zenfone 5 i 5Z stejná. Zadní kamera má primární fotoaparát se světelností f/1,8 s rozlišením 12 MP a schopností zaznamenávat 4K video. Druhá kamera má rovněž 12 MP rozlišení a úhel záběru 120°. Přední kamera má potom rozlišení 8 MP a clonu f 2.0.

Díky pokročilé AI dokáže přední kamera zaznamenávat pohyby obličeje a v reálném čase je převádět do tzv. Zenmoji, tedy animovaných emoji podobných těm z iPhonu X nebo Samsungu S9. Ty bude možné kromě komunikace v telefonu používat také na sociálních sítích.

Co se týče audio výbavy, má Zenphone 5 stereofonní reproduktory Hi-Res Audio. Výhodou oproti špičkové konkurenci je také sluchátková zdířka (model 5Z ji bohužel nemá). Kromě toho podporuje systém telefonu špičkové Bluetooth kodeky AptX HD a LDAC. AI funguje dokonce i u zvuku a vyzvánění. Telefon je díky ní schopný udržovat stejnou hladinu slyšitelnosti v závislosti na prostředí (v tichém prostředí zvuk zeslabí, aby nerušil, v hlasitém naopak zesílí).

Co se hardwarových specifikací týče, v nich se verze telefonů liší. Zenfone 5 využívá procesor Snapdragon 636 a má 4 nebo 6 GB RAM. Zenfone 5Z je hardwarově nabitější, využívá nejnovější procesor Qualcommu Snapdragon 840 a má až 8 GB operační paměti.

Všechny tři telefony Asusu budou vydávány postupně, Zenfone 5 lite v březnu, Zenfone 5 v dubnu a Zenfone 5Z v červnu. Cena byla zatím oznámena pouze u Zenfonu 5Z. Vnejnižší výbavě se 4GB RAM a 64GB úložištěm bude stát 479 euro, tedy necelých 13 000Kč, což je na telefon s takovou výbavou velmi příznivá cenovka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.