Foto: se svolením AT&T

AT&T plánuje udělat z každého smartphonu satelitní telefon

Předplatitelé americké telekomunikační služby AT&T budou mít brzy možnost zajistit si přístup k mobilním službám i v mrtvých zónách, jako jsou národní parky nebo odlehlé venkovské oblasti. Tento mobilní operátor spolupracuje od roku 2018 na základě memoranda o porozumění se společností AST SpaceMobile, které pomáhá testovat obousměrné audio hovory, textové zprávy a videohovory přes satelity pomocí běžných chytrých telefonů. Nyní společnosti uzavřely definitivní komerční dohodu, což znamená, že AT&T se blíží k tomu, aby svým předplatitelům nabídla možnost přeměnit své běžné telefony na legální satelitní zařízení.

Aby mohly běžné smarphony poskytovat jakékoli služby, musí se nacházet dostatečně blízko mobilním věžím. V odlehlých oblastech USA však nastává problém a řada lidí má potíže dokonce jen ze svého zařízení zavolat či poslat SMS. Služba AT&T satelit-to-phone bude používat satelity jako mobilní věže, a protože jsou umístěny na oběžné dráze, jsou schopny poskytovat připojení i v odlehlých oblastech.

Společnosti dosáhly dohody ještě před startem rakety, která letos v létě vynese do vesmíru pět komerčních satelitů AST. Tyto satelity umožní společnosti AT&T zavést své služby, později pak dojde k dalšímu rozšíření satelitní konstelace.

V loňském roce společnost AT&T napsala komisi FCC, aby vyjádřila obavy ohledně podobné technologie satelitního spojení s telefonem, na které pracují společnosti T-Mobile a Starlink společnosti SpaceX. Obě společnosti vytvořily v roce 2022 alianci a slíbily, že uživatelům poskytnou službu, ke které budou mít přístup, i když se budou nacházet uprostřed oceánu. Společnost SpaceX vypustila první satelity Starlink s možností přímého přenosu na mobilní telefon v lednu 2024 a o týden později společnosti odeslaly a přijaly první textové zprávy prostřednictvím satelitů T-Mobile. Operátor uvedl, že plánuje nabídnout zasílání textových zpráv prostřednictvím satelitů veřejnosti již v průběhu letošního roku.

Zdroj: engadget.com