Austrálie plánuje otevřít vlastní kosmickou agenturu

Austrálie má v plánu otevřít vlastní kosmickou agenturu. Na plánech se pracuje již několik měsíců a vláda hodlá na projekt do začátku vyčlenit 50 mil. dolarů.

Chce se tak zařadit po bok vyspělých států, které vlastní kosmickou agenturu již mají (má ji mimochodem i její soused Nový Zéland). Vláda i mnozí odborníci se domnívají, že právě kosmický průmysl je jedním z nejperspektivnějších moderních průmyslových odvětví a že by z něj mohla domácí ekonomika jednou značně profitovat.

Podle australského deníku ABC vláda očekává, že se na projektu budou z větší části podílet soukromé subjekty. Agenturu by po otevření měla první rok vést bývalá ředitelka vládní Organizace vědeckého a průmyslového Commonwealthu (CSIRO) Megan Clarková, která pro vládu vypracovala zprávu o stavu australského kosmického sektoru.

Podle Andrewa Dempstera z University of New South Wales je 50 mil. dolarů dobrým startem a s takovou částkou je již možné udělat „něco užitečného“. Iniciativa vlády by prý mohla i usnadnit vznik místní startupové scény zaměřené na vývoj kosmických technologií. Jedním dechem však dodává, že je nutné, aby lidé, kteří jednou v agentuře zasednou, byli „proaktivní a nikoli reaktivní“.

Profesor astrofyziky Alan Duffy ze Swinburne University of Technology se domnívá, že agentura by se měla soustředit na výzkum vesmíru a ekonomický rozvoj a méně „pošilhávat“ po cestách do vesmíru. Podle něj je vesmír globálním sektorem, který vygeneruje ročně přes 400 mld. dolarů a roste rychleji než čínská ekonomika.

V tuto chvíli není známo, kdy by agentura měla být uvedena do provozu. Austrálie si tedy bude muset v tomto směru zatím vystačit jen s podpůrnou rolí – CSIRO např. ve státě Teritorium hlavního města Austrálie provozuje středisko NASA na sledování hlubokého vesmíru.

 

Zdroj: cnet.com, abc.net.au, theguardian.com