Austrálie začala jako první používat AI kamery schopné detekovat, kdy řidiči používají telefon

Australský stát Nový Jižní Wales začal jako první na světě používat AI kamery, které dokáží automaticky zjistit, kdy řidiči za jízdy používají telefon. Místní vláda doufá, že díky nim se sníží počet smrtelných nehod během následujících dvou let o třetinu.

   První tři měsíce řidiči porušující zákon vyváznou pouze s varováním, poté se budou muset připravit na trest v podobě pokuty ve výši 344 australských dolarů (v přepočtu asi 5 400 korun) a pěti trestných bodů do karty řidiče. Pokud je však kamery „načapají“ při používání telefonu ve školních zónách, pokuta se zvýší na 457 dolarů (zhruba 7 200 korun) a počet trestných bodů na dvojnásobek.

   Představitelé místní vlády doufají, že výsledkem zavedení systému, jehož výstupy vyhodnocují lidé, aby se předešlo falešně pozitivním závěrům, bude méně incidentů na silnicích. Podle Bernarda Carltona, šéfa dopravního úřadu NWS Centre for Road Safety „nezávislé modelování“ ukázalo, že systém může zabránit za období pěti let stům smrtelných a vážných zranění. Jestli tomu tak bude i ve skutečnosti, ukáže čas, systém bude každopádně sloužit jako odstrašující prostředek – pokud řidič ví, že jej při posílání zpráv nebo telefonování může „nachytat“ kamera, je méně pravděpodobné, že tak bude činit.

   Ne každý je ale systémem nadšen. Ochrana soukromí zde problémem není, protože kamery se řidičům nedívají do obličeje. Podle kritiků však může jeho fungování vést k přenesení důkazního břemene na řidiče a tlačit je k soudu, pokud se domnívají, že lidé posuzující snímky z kamer nesprávně interpretovali, co viděli. To by prý mohlo zahltit soudní systém více případy než obvykle.

Zdroj: endgadget.com