Foto: Pixabay

Austrálie zakáže uživatelům mladším 16 let přístup k sociálním médiím

Austrálie se chystá zakázat mladistvým do 16 let přístup k sociálním médiím poté, co Senát 34 hlasy proti 19 schválil příslušný zákon. Legislativa se vrátí do Sněmovny reprezentantů, která bude muset schválit pozměňovací návrhy, než se stane zákonem. Jde ale již jen o formalitu, neboť vláda má v této komoře většinu. Návrh zákona, který byl zrychleně projednán, prošel sněmovnou v poměru 102 ku 13 hlasům na začátku tohoto týdne.

Vláda uvedla, že nová pravidla, která vstoupí v platnost nejdříve za 12 měsíců, se budou vztahovat i na aplikace jako Snapchat, TikTok, Instagram a X. Úředníci však ještě musí potvrdit, kterých platforem se zákaz skutečně týká, protože v návrhu zákona nejsou konkrétně uvedeny.

Pravidla se nebudou vztahovat na zdravotnické a vzdělávací služby, herní platformy nebo aplikace pro zasílání zpráv, ani na ty, které nevyžadují účet. Je tedy pravděpodobné, že platformy jako Fortnite, Roblox nebo YouTube se jakémukoli zákazu vyhnou.

Společnostem, které podléhají těmto právním předpisům, hrozí v případě jejich nedodržení pokuta až do výše 49,5 milionu australských dolarů (770,29 milionu korun). Budou muset používat technologie pro ověřování věku, ačkoli jejich specifika ještě nebyla stanovena. Vláda plánuje v příštích měsících posoudit různé možnosti, ale jisté je, že platformy nebudou moci nutit uživatele k předložení osobního dokladu (např. pasu nebo řidičského průkazu) k ověření věku. Odborníci tvrdí, že navrhované systémy ověřování věku nemusí v praxi fungovat. Kritici také vyjádřili obavy ohledně ochrany soukromí.

Ačkoli jistě existují oprávněné obavy ze škodlivosti sociálních médií, tyto platformy mohou být pro mladé lidi zároveň velmi užitečné, pokud jsou používány zodpovědně. Mohou například pomoci najít potřebné zdroje nebo přátele.

Osoby mladší 16 let, které budou nadále využívat zakázané platformy, nebudou potrestány. Vynalézaví dospívající mohou velmi snadno obejít omezení pomocí VPN, což by mohlo způsobit, že zákon bude do značné míry zbytečný.

Austrálie ale není v této snaze jediná, například Francie předložila legislativu, která blokuje přístup uživatelů mladších 15 let k sociálním médiím bez souhlasu rodičů, a nyní usiluje o to, aby Evropská unie přistoupila k podobnému opatření v rámci celé EU. Norsko plánuje zavést podobnou legislativu, zatímco britský ministr pro technologie nedávno naznačil, že i pro tuto zemi je to jedna z možných cest.

Zdroj: engadget.com