Zdroj: pxhere.com

Australští vědci stanovili nový rekord v rychlosti internetového přenosu

Celosvětová síť internet neustále zrychluje a jako jak na běžné úrovni dostupné uživatelům (tyto hranice brzy dále posune 5G připojení) tak na úrovni maximálních hodnot. A ty se v květnu posunuly zase o něco dopředu díky týmu z univerzit Monash, Swinburne a RMIT (všechny v Austrálii), kterým se podařilo dosáhnout datového přenosu 44,2 terabitů za vteřinu.

Při této rychlosti by dokázali stahovat přibližně 1 000 filmů ve vysokém rozlišení za méně než jednu vteřinu. Podle autorů projektů se jim tuto rychlost podařilo dosáhnout díky tomu, že místo výkonných laserových vysílačů, které jsou v nejvyšších úrovních síťové infrastruktury využívány nyní, zapojil jeden jediný prvek, takzvaný micro-comb. Ten dokázal zastat práci 80 vysílačů. Jeho testování probíhalo mimo laboratoř na infrastruktuře, která se shoduje s tou, kterou využívá australská národní širokopásmová síť (NBN). To by mohlo usnadnit případné budoucí zapojení tohoto zařízení do běžného provozu.

I když rychlost dat daleko převyšuje jakoukoli rozumnou potřebu zákazníků v dnešním světě, Bill Corcoran, lektor v elektrických a počítačových systémech na Monash University, řekl, že vyšší dostupná rychlost může pomoci transformovat celou řadu průmyslových odvětví.

Internetová síť prošla v nedávné době bezprecedentní zatěžkávací zkouškou v době sociálního odstupu. I díky omezení rozsahu některých datově náročných služeb se podařilo udržet její fungování na stabilní úrovni. V souvislosti s rozvojem IoT a dalších typů technologií závislých na internetu musíme počítat s čím dál větší zátěží. Pokud má průmyl internetu plně věřit ten musí být rychlý a stabilní.

Zdroj: bbc.com