Foto: se svolením BMW

Automobil BMW, který umí měnit barvy, funguje stejně jako elektronická čtečka

Technologie E-ink se od roku 1997 začala využívat v celé řadě zařízení – od digitálních tabulí přes displeje notebooků až po nejrůznější příslušenství. V rámci letošního veletrhu CES ale tato technologie pokořila zcela nečekané odvětví – automobilový průmysl. Společnost BMW totiž představila E-ink exteriér vozidla, který dokáže měnit barvu na v závislosti na aktuálním počasí, dopravních podmínkách či preferencí řidiče.

Ačkoli jde o zajímavou funkci, prozatím nelze mluvit o tom, že se v dohledné době dostane do výroby, a to i přes to, že byla tato novinka v rámci veletrhu CES představena na vozidle BMW iX Flow.

Vnější karoserie vozidla je potažena vrstvou elektroforetického materiálu, který dokáže měnit barvu, nicméně karoserie funguje stejně jako E-ink displej například čtečky Kindle. Povrch vozu disponuje miliony mikrokapslí, z nichž každá obsahuje záporně nabitý bílý pigment a kladně nabitý černý pigment. Barva se tedy mění díky změně elektrického náboje, který způsobí, že černé nebo bílé pigmenty vystoupí na povrch mikrokapsle, čímž změní její barvu.

Prozatím je tedy možné měnit barvu pouze v černobílé kombinaci, BMW však uvedlo, že časem by mohlo dojít k rozšíření palety barev i na další odstíny. Samozřejmostí je i možnost vytváření nejrůznějších vzorů. Díky tomu se podle vedoucí projektu Stelly Clarkeové „podobně jako móda nebo status v rámci sociálních médií vozidlo stává vyjádřením různých nálad a okolností každodenního života“.

Nicméně změna barvy automobilu by kromě sociální oblasti mohla přinést i podstatně praktičtější využití například při změně počasí – třeba za mlhy by mohlo dojít k přebarvení do výraznějších barev, které budou lépe viditelné pro ostatní účastníky provozu. Stejně tak by bylo možné šetřit klimatizaci v horkých dnech, a to jednoduše změnou barvy na světlejší nebo zcela bílý odstín.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.