Automobilky v USA žádají po úřadech změnu definice automobilů, chtějí vypustit nutnost volantů a dalších ovládacích prvků

Automobil má v očích úřadů v USA přesnou definici. Pamatuje se v ní mimo jiné i na ovládací prvky, jakými jsou volant, nebo pedály. A právě v této definici spatřují vývojáři autonomních automobilů možnou překážku do budoucna. Jejich automobily totiž takové prvky mít pravděpodobně nebudou, protože se budou spoléhat plně na své vlastní automatické řídící schopnosti.

Automobilky proto odeslaly národní správě bezpečnosti silničního provozu, tedy úřadu, který má tuto agentu na starosti otevřený dopis, v němž žádají o co možná nejrychlejší odstranění regulačních překážek.

Dopis je reakcí na veřejný dokument, který úřad NHTSA vydalo loni v květnu, v němž jsou aktualizované požadavky, které musí výrobce dodržet, pokud chce své auto prodat zákazníkům. A právě tyto požadavky efektivně blokují možnost prodeje autonomních automobilů.

Za dopis se postavili společnosti jako Waymo, Cruise (divize automobilky General Motors) nebo Ford. Všechny tyto automobilky počítají s produkcí v řádech desítek tisíc aut schopných samostatného pohybu po silnicích.

Vzhledem k bleskovému rozvoji technologií, žádají automobilky o co možná nejrychlejší postup úřadů. Objevilo se však i mnoho kritiků, kteří varují před přílišným nadšením a žádají, aby si úřady své postupy dobře promyslely s odůvodněním, že autonomní automobily jsou zatím ve velmi ranných fázích vývoje. V USA zatím neexistuje značka, která by měla povolení vyslat své samořídící automobily do ulic, bez lidského řidiče, jako kontrolora a jistícího bodu.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.