Foto: Wikimedia Commons

Autopilot neselhal: Tesla vyhrála soudní spor týkající se nehody Modelu S

Společnost Tesla tento týden vyhrála soudní spor, který vinil její vozidlo řízené systémem Autopilot ze způsobení nehody v roce 2019, informuje agentura Reuters. Porota kalifornského státního soudu v pátek rozhodla, že asistenční software pro řidiče nenese vinu na nehodě Modelu S, při níž řidička vozidla utrpěla zlomeninu čelisti a poškození nervů. Justine Hsuová zažalovala společnost Tesla v roce 2020 poté, co její elektromobil vybočil do středového dělícího pásu na ulici v Los Angeles, když byl zapnutý autopilot. Požadovala odškodné ve výši více než 3 miliony dolarů (přibližně 64 milionů Kč) a tvrdila, že během nehody došlo k softwarové závadě a že airbagy vozidla měly konstrukční závady.

Tesla odpovědnost za nehodu odmítla. Společnost tvrdila, že Hsuová použila Autopilota na rušné městské ulici, před čímž společnost varuje v uživatelské příručce. Porota nepřiznala Hsuové žádnou náhradu škody a uvedla, že automobilka v příručce jasně popsala limitace systému Autopilot. Jak poznamenává agentura Reuters, jedná se o jeden z prvních soudních procesů, který se týká asistenčních režimu v autonomních vozidlech. Výsledek soudního sporu sice nebude “právně závazný v dalších případech”, ale očekává se, že bude sloužit jako podklad pro to, jak budou právníci přistupovat k budoucím incidentům týkajících se této technologie.

Společnost Tesla je momentálně také vyšetřována americkým Národním úřadem pro bezpečnost silničního provozu kvůli srážkám vozidel řízených Autopilotem se zaparkovanými vozidly záchranné služby.

Zdroj: www.engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.