Foto: Unsplash

Autopilot Tesla je předmětem vyšetřování kvůli nehodě, při níž zemřeli tři lidé

Nedávná nehoda Tesly Model S, při níž zahynuli tři lidé, uvedla v chod federální vyšetřování systému Autopilot společnosti Tesla, uvedl deník The Wall Street Journal. Vyšetřování vede Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA), který uvedl, že v současné době prověřuje více než 30 nehod, kterých se účastnil Autopilot od Tesly.

K nehodě došlo 12. května v Newport Beach v Kalifornii. Elektromobil údajně narazil do obrubníku a následně vrazil do stavebního zařízení, přičemž zemřeli všichni tři cestující ve voze. Do nemocnice byli rovněž odvezeni tři stavební dělníci se zraněními neohrožujícími život. Policie odmítla sdělit, zda se na nehodě autopilot společnosti Tesla podílel či nikoli.

Tesla je jednou z automobilek, které již vydaly asistenční systémy 2. úrovně, které jsou určené k usnadnění řízení. Tyto systémy však zdaleka nejsou plně samořídící (samořídící je úroveň 4 nebo 5) a Tesla výslovně nařizuje řidičům, aby věnovali pozornost silnici a po celou cestu drželi ruce na volantu.

Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu také loni v srpnu uvedl, že zahajuje vyšetřování systému Autopilot poté, co od roku 2018 došlo k 11 nehodám se zaparkovanými vozidly první pomoci, které si vyžádaly 17 zranění a jedno úmrtí.

Samotný Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu byl kritizován Národní radou pro bezpečnost dopravy (NTSB) za to, že nezajistil, aby výrobci automobilů zahrnuli do svých autonomních vozidel 2. úrovně správné bezpečnostní prvky. Předsedkyně Národní rady pro bezpečnost dopravy Jennifer Homendyová kritizovala, že Tesla v souvislosti se svými elektromobily používá termín „plně samořiditelné.“ Uvedla, že toto označení „zjevně uvedlo řadu lidí v omyl.“

Zdroj: www.engadget.com