Foto: se svolením Avatar

Avatar se vrací v září do kin, v prosinci pak naváže druhým dílem The Way of Water

Avatar: The Way of Water má přijít do kin letos v prosinci, ale má jeden zásadní problém: jedná se o pokračování filmu, který vyšel před 13 lety. Mezitím si většina z nás sotva pamatuje, co se stalo v prvním díle. Tedy až Avatar 2 vstoupí do kin, mohlo by dojít k velkému zmatku, pokud postavy začnou mluvit o unobtaniu, Torucích a tak podobně.

James Cameron a jeho štáb však přišli s řešením: znovu uvést prvního Avatar do kin. Podle traileru zveřejněného v úterý se film z roku 2009 vrací do kin na dva týdny od 23. září a bude promítán „ve všech formátech”, včetně IMAXu, 4K / HDR a samozřejmě ve 3D.

Poslední bod je důležitý. Teoreticky by se totiž diváci mohli podívat na Avatara doma předtím, než vyrazí do kin na druhý díl, ale málokdo bude mít vybavení, aby se na něj mohl dívat tak, jak byl zamýšlen – tedy s 3D brýlemi. Pokud bude Disneyho trik – přimět diváky k opětovnému zhlédnutí Avatara v kinech – úspěšný, můžete si znovu dopřát plnohodnotný zážitek ve 3D, a následně navázat druhým dílem, aniž byste si museli po 13 letech rozpomínat na veškerý žargon a svět Jamese Camerona.

Filmy, které se vracejí do kin, aby své diváky připravily na pokračování, nejsou ale novým fenoménem – lze připomenout například Batmana před premiérou Temného rytíře. Ani Jamesi Cameronovi není repríza v kinech cizí – Titanic se do kin vrátil už dříve a příští rok se chystá znovu, ačkoliv se v tomto případě nejedná o předzvěst pokračování. U většiny filmů je však zhlédnutí prequelů luxusem; vzhledem k tomu, jak komplexní Avatar byl a jak dlouhá doba uplynula od jeho uvedení do kin, to tentokrát působí tak trochu jako povinná četba.

Zdroj: theverge.com