Baldur's Gate 3

Baldur’s Gate 3: Epické dobrodružství s nekonečnými možnostmi

10

Příběh

10.0/10

Grafika a zvuk

10.0/10

Dialogy

10.0/10

Soubojový systém

10.0/10

Plusy

  • Bohatý a poutavý příběh
  • Rozmanité možnosti rozhodování
  • Grafická kvalita
  • Zvuková kulisa
  • Multiplayer

Mínusy

  • Technické problémy, hlavně ve 3. aktu hry
  • Náročnost hry
  • Pro někoho náhoda v rozhodování
  • Pro někoho délka hry

Pokud hledáte epické dobrodružství s nekonečnými možnostmi, nemusíte hledat dál. Baldur’s Gate 3, vytvořené společností Larian Studios, představuje jednu z nejambicióznějších RPG her poslední doby. Tento titul, odehrávající se ve světě Forgotten Realms, vás vtáhne do temného, fantastického světa plného magie, intrik a rozhodnutí, která budou mít významné následky. S mnoha hodinami hratelnosti, skvělou grafikou a komplexními dialogy nabízí Baldur’s Gate 3 opravdu těžko zapomenutelný zážitek, který ocení jak nováčci, tak i hardcore RPG fanoušci.

Záhadný začátek

Příběh Baldur’s Gate 3 začíná záhadně a napínavě. Jako hráč se probouzíte coby neznámý dobrodruh unesený na létajícím korábu nautiloid, který patří rase illithidů, tajemných humanoidních monster s chapadly a psychickými silami. To, co následuje, je dostatečně šokující, aby vás udrželo ve hře. Vaší postavě je implantována larva do mozku, což je prvním krokem k proměně v jednoho z únosců. Tato transformace je známa pouze jedním způsobem – je nesmírně bolestivá.

Už jenom tento úvodní moment dokazuje, že Baldur’s Gate 3 se nebojí jít do temných a záhadných vod. Je to právě nejistota a napětí, která vás pohání dál do příběhu. Snažíte se uniknout z osidel vašich věznitelů a zachránit svou postavu před hrůznou proměnou. Právě v tomto okamžiku je jasné, že hra nešetří na důležitých rozhodnutích a dramatických zvratech.

Rozhodování, náhoda a Dungeons & Dragons

Jedním z nejvýraznějších prvků Baldur’s Gate 3 je jeho systém rozhodování, který vychází z edice stolní hry Dungeons & Dragons. Hra vám dává absolutní volnost ve vašich volbách a rozhodnutích, to má vliv na to, jak se příběh bude vyvíjet. Chcete hrát jako hrdina zachraňující svět, nebo raději zvolíte cestu zloducha? Je to jen na vás a tato svoboda je osvěžující.

Pro ty, kteří jsou obeznámeni s pravidly DnD, bude hraní Baldur’s Gate 3 povědomé. Hra využívá dvacetistěnnou kostku a náhodu, což je základní součástí této stolní hry. Ale pozor, někdy budete muset spoléhat na čistou náhodu, a výsledky mohou být různorodé. Jednou vám to může vyjít na jedničku, zatímco jindy se budete muset smířit s nezdarem, který může být náročný na zvládnutí. Tato náhoda a rozhodování jsou často spojeny, můžete se ocitnout v situacích, kdy budete muset rychle jednat a důmyslně přemýšlet.

Emoční jízda

Baldur’s Gate 3 má schopnost vyvolat silné emoce, což je skvělé. Smích, zármutek, napětí i nepříjemné pocity. To dokazuje, jak perfektně hra dokáže hráče vtáhnout do příběhu. Díky faktoru náhody a mnoha možnostem při rozhodování je tato hra jednou z těch, které si můžete zahrát několikrát a stále objevovat něco nového. Tvůrci z Larian Studios tvrdí, že existuje více než 17 tisíc různých konců, a i když jsou některé pouze lehce odlišné, stále to představuje obrovské množství možností.

Pokud se rozhodnete jít jenom hlavním příběhem, hra vám zabere mezi 70 až 80 hodinami. Ale pokud budete plnit i vedlejší úkoly, může to být klidně jednou tolik času. A jestliže chcete hru probádat opravdu od A do Z, zabere vám to opravdu hodně času.

Je třeba zdůraznit, že ne každý hráč bude mít stejně dlouhý průchod hrou, někteří možná dojdou do cíle rychleji, to je pochopitelné. Nicméně Baldur’s Gate 3 je hra, které byste měli čas věnovat, nepřeskakovat ji, protože si dozajista zaslouží co nejvíce pozornosti i přes to, že může být náročná. Zkrátka, je to zážitek, který stojí za to prožít.

Grafika a zvuková kulisa

Grafika a zvuková stránka Baldur’s Gate 3 jsou bezesporu výborné. Hra využívá moderní herní engine, který umožňuje vytvoření nádherného a detailního fantasy světa. Každý koutek herního světa je pečlivě navržen a nabízí bohatou atmosféru, která vás vtáhne. Města jsou plná života, příroda je malebná a dechberoucí, temné jeskyně a zámky skrývají nebezpečí i tajemství. Postavy jsou také vizuálně působivé, mají mnoho detailů, což přispívá k jejich věrohodnosti a charismatu.

Zvuková stránka hry je rovněž vynikající. Hudba je epická a emotivní, perfektně podporuje atmosféru hry a reaguje na situace ve hře. Zvukové efekty jsou detailní a přesné, i to zvyšuje dojem z hraní. Hlasové herecké výkony postav jsou také na skvělé úrovni, to zase hodně dopomáhá přiblížit se postavám a jejich příběhům.

Co se týče ovládání, hra nabízí intuitivní rozhraní, které usnadňuje navigaci ve světě Baldur’s Gate 3. Můžete pohybovat postavou pomocí myši a klávesnice nebo můžete použít ovladač. My jsme hru hráli na Playstation 5, tudíž jsme celou hru prošli s ovladačem. Musíme říci, že zprvu jsme se toho trochu báli, ale ve výsledku nás ovládání velmi potěšilo. Dialogy a interakce s okolím jsou snadné a přístupné, díky čemuž je umožněno rychle reagovat na různé situace a provádět svá rozhodnutí.

Multiplayer a budoucnost hry

Baldur’s Gate 3 nabízí také možnost multiplayeru, to znamená, že můžete hrát s přáteli a prozkoumávat svět společně. Tato funkce dodává hře další vrstvu zábavy, spolupráce s ostatními hráči může vést k jiným rozhodnutím a strategiím. Hru lze hrát i lokálně na jednom zařízení, alespoň co se Playstationu 5 týče.

Pokud se podíváme na budoucnost Baldur’s Gate 3, vývojáři stále pracují na vylepšení hry a přidávání nového obsahu. Po všech těch chválách je nyní na řadě pohled na Baldur’s Gate 3 z hlediska negativních stránek. Ani tato hra rozhodně není bez vad, a to především ve třetím aktu, kde se na hráče valí několik problémů. Jedním z největších problémů byla optimalizace třetího aktu, který působí spíše beta dojmem. Je vidět, že vývojáři nechtěli už vydání hry prodlužovat a třetí akt opraví časem. Už vyšlo několik patchů, avšak chyby stále přetrvávají a určitě na nějaké také narazíte.

Závěrečné hodnocení

Baldur’s Gate 3 je bezpochyby jednou z nejlepších RPG her, které byly v poslední době vydány. S hlubokým příběhem, rozmanitými možnostmi rozhodování, poutavou grafikou a skvělým zvukem nabízí hráčům dobrodružství, které je těžké překonat. I přes některé technické problémy a náročnost hry je Baldur’s Gate 3 skvostným zážitkem pro všechny fanoušky RPG a fantasy světů. Tato hra vás vtáhne do svého temného, tajemného světa.

Pokud jste připraveni na dobrodružství plné náhod a nečekaných zvratů, pak si Baldur’s Gate 3 zaslouží místo ve vaší herní knihovně. Je to hra, která vás nadchne svým rozsahem, hloubkou a atmosférou, budete se k ní rádi vracet znovu a znovu. Baldur’s Gate 3 je opravdovým RPG skvostem a dokazuje, že Larian Studios jsou mistři ve tvorbě epických dobrodružství.

Takže vezměte meč, připravte kouzla a vydejte se do temnoty Baldur’s Gate 3. Čeká na vás neuvěřitelné dobrodružství a mnoho rozhodnutí, která budou mít vliv na osud celého světa. Buďte připraveni na epický zážitek, který vás pohltí a nepustí. Baldur’s Gate 3 je tu a čeká na vás!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.