Balóny společnosti World View se vydaly na zatím nejdelší cestu
Unikátní balóny společnosti World View se vydaly začátkem října na pětidenní testovací cestu. Vzhledem k tomu, že dokáží vystoupat až do stratosféry, společnost jim říká stratolity.
Stratolity jsou navrženy tak, aby mohly nést nástroje na pozorování Země, k čemuž se potřebují dostat do horních vrstev atmosféry. Jak jejich název napovídá, druhou část slova tvoří „satelit – stratolit má být něčím jako „níže zavěšeným“ satelitem. Na rozdíl od satelitů na oběžné dráze se však mohou stratolity volně pohybovat ve stratosféře, a to 32 km směrem nahoru. Každý balón „na palubě“ nese veškeré nutné vybavení – senzory, kameru a další výbavu, s níž lze pořizovat potřebná data. Díky větrům ve velké nadmořské výšce se mohou balóny „nerušeně“ vznášet nad jednotlivými „políčky“ naší planety.
Podle společnosti mají stratolity i širší využití než jen jako satelity svého druhu. Mohly by být nasazeny jako vzdušné prostředky pro monitorování počasí nebo při evakuaci během živelných katastrof. O balóny již projevila zájem armáda, která by je chtěla použít např. k vyhledávání lidí podezřelých z obchodování s drogami na hranicích nebo pirátství na moři. Největším problémem je, že balóny před nejnovější testovací cestou vydržely ve vzduchu nejdéle pouhých 27 hodin, a jak již bylo řečeno, aktuální testovací cesta byla pětidenní. Pokud má stratolit plnit všechny uvedené funkce, musí zůstat ve vzduchu spíše týdny nebo měsíce.
Nutno podotknout, že mise skončila úspěchem a „letka“ stratolitů se na cestách pohybovala v průměrné výšce 17–23 km a na palubě měla fotoaparát Canon EOS 5DS se superjemným rozlišením 50,6 MPx.
Zdroj: theverge.com