Bankovní lupič použil k odjezdu z místa činu koloběžku ze sítě Jump, policie ho na základě dat vypátrala

Při plánování bankovní loupeže je důležité myslet na to, jak se z místa činu dostat pryč. Elektrická koloběžka dokáže v městské zástavbě skvěle posloužit – je poměrně rychlá, lze s ní výborně manévrovat a dokáže projet tam, kam se automobily nevejdou. Není však dobré při bankovní loupeži využívat koloběžku půjčenou službou, u níž máte zaregistrovanou kreditní kartu.

A přesně to si neuvědomil devatenáctiletý mladík z města Austin v Texasu. Ten vešel do pobočky jedné z tamních bank a dal úředníkovi obálku se vzkazem, že se jedná o bankovní loupež, a žádostí o vydání peněz. Úředník mu peníze vydal a mladík následně unikl na připravené koloběžce.

Pátrání po něm neměly místní úřady příliš složité. Z kamerových záznamů totiž zjistily, že mladík odjel na koloběžce Jump, zapůjčené v sítí provozované společností Uber. Protože policie měla k dispozici přesný čas a místo, kde se koloběžka nacházela, stačilo k identifikování pachatele zkontaktovat společnost Uber. Ta sdělila nejen jméno pachatele, ale dodala také přesnou trasu, odkud jel před loupeží a kam ujel po ní.

Případ ukazuje na to, že si lidé zatím ne vždy uvědomují, že využíváním některých služeb (jako je třeba právě půjčování koloběžek) dávají k dispozici svá data. Tento případ byl výjimečný v tom, že o data žádaly přímo státní orgány v souvislosti se zločinem. V budoucnu by však společnosti podobné Jumpu mohly mít k dispozici obrovské penzum dat o pohybu lidí ve městě.

Zdroj: kxan.com