BBC pomůže studentům s rozpoznáním falešných zpráv

Stanice BBC spouští příští rok nový edukační program, který má za cíl pomoci studentům rozpoznat pravdivé zprávy a oddělovat je od falešných. Projekt je zaměřen na středoškolské studenty po celé Velké Británii.

Od března nabídne BBC až tisíci středních škol odborné vedení v této problematice, a to jak přímo v hodinách, tak na i internetu. Na projektu budou participovat známí britští novináři Tina Daheleyová, Amol Rajan, Huw Edwards nebo Kamal Ahmed. Ředitel BBC News James Harding se nechal slyšet, že projekt vidí jako „příležitost jít do škol mluvit s mladými lidmi a dát jim k dispozici nástroje, které potřebují k odlišení toho, co je pravda a co nikoli“. Tento krok stanice podniká po zveřejnění rok trvajícího výzkumu provedeného Salfordskou univerzitou, jenž měl za úkol zjistit, jak dobře dokáží děti ve věku 9–14 let odhalovat falešné zprávy.

I když většina dotázaných dětí napříč všemi věkovými skupinami tvrdila, že ví, co falešné zprávy jsou, mnoho z nich je nebylo schopno z prezentovaných článků odfiltrovat. Podle Hardinga schopnost rozeznat na základě určitých indikátorů pravdivé a nepravdivé zprávy umožní mladým lidem „dobře nakládat s informacemi, se kterými přijdou do styku“, což prý povede k činění dobrých rozhodnutí v jejich pozdějších životech.

V listopadu průzkum britského telekomunikačního regulátora Ofcom zjistil, že téměř tři čtvrtiny dětí ve věku 12–15 let si byly fenoménu „fake news“ vědomy, a že polovina z nich již narazila při čtení na článek, který jim z tohoto hlediska připadal podezřelý. Podle nedávného průzkumu provedeného v 18 státech světa stanicí BBC je téměř 8 z 10 respondentů znepokojeno tím, že mohou na internetu číst i nepravdivé články.

 

Zdroj: bbc.com