Foto: Unsplash

Biden podepsal nařízení omezující investice do čínských technologických společností

Americký prezident Joe Biden podepsal výkonné nařízení, které zavádí nová omezení amerických investic do některých čínských technologických firem. Nařízení je reakcí na obavy o národní bezpečnost, které vyvolávají čínské společnosti zabývající se “citlivými technologiemi”, mezi něž se řadí polovodiče, kvantová výpočetní technika a umělá inteligence.

“Pokrok ve vývoji těchto technologií a produktů urychlí vývoj pokročilých výpočetních schopností, které představují významné riziko pro národní bezpečnost. To protože mohou vést k vývoji sofistikovaných zbraňových systémů, technologií k prolomení kryptografických kódů a dalším účelům, které by mohly těmto zemím poskytnout vojenské výhody,” uvádí se v nařízení.

Bílý dům tento krok označil za úzce zaměřen” s tím, že má zakázat financování “subjektů, které se zabývají specifickými činnostmi souvisejícími s technologickými oblastmi, jež představují nejvážnější rizika pro národní bezpečnost”. Jak poznamenává deník The Washington Post, odpovědnost za prosazování výkonného nařízení bude mít ministr financí.

Nařízení, které vstoupí v platnost až v roce 2024, není zdaleka prvním případem, kdy se USA snaží omezit vliv čínských technologických firem. Biden i jeho předchůdce Donald Trump zavedli významná omezení pro čínskou společnost Huawei. Bílý dům také omezil prodej superpočítačových technologií čínským firmám a snažil se zablokovat přístup Číny k vyspělým zařízením na výrobu čipů. Bidenova administrativa také tlačila na společnost ByteDance, čínského vlastníka aplikace TikTok, aby svou aplikaci prodala.

Zdroj: www.engadget.com