Zdroj: Unsplash

Biden se opřel do Facebooku, šířením dezinformací o covidu „zabíjí lidi“

Zdá se, že vztah sociálních sítí a hlavy USA se nezlepší ani poté, co Donalda Trumpa vystřídal Joe Biden. Na sklonku minulého týdne totiž úřadující americký prezident eskaloval boj proti dezinformacím přímou kritikou platformy Facebook a dalších sociálních sítí. Cílem výtek se stal neúčinný boj proti dezinformacím, který umožnil šíření lží o vakcínách a jejich dopadu.

Biden přímo řekl, že nečinnost sociálních sítí zabíjí lidi, protože pandemie a s ní vznikající mutace se šíří především mezi neočkovanými lidmi. Na žádost o bližší komentář k tomuto výroku Bílý dům nereagoval.

Zdá se, že toto poněkud agresivní prohlášení je součástí širší kampaně prezidentské kanceláře, která tlačí na to, aby Facebook a další platformy důrazněji bojovaly proti šíření dezinformací. Sociální sítě se budou muset změnit do poměrně značné hloubky. Poradce prezidenta Bidena pro oblast zdravotnictví Vivek Maurthy již dříve upozorňoval na to, že základním problémem může být obyčejné tlačítko Like, jehož obdobu má většina sociálních sítí.

Díky němu šíří algoritmy sociálních sítí jakékoliv sdělení bez ohledu na jeho pravdivost nebo relevanci velmi rychle. Stačí pouze, aby daný příspěvek měl dostatečný počet označení Like. Dle dlouhodobých průzkumů se tímto způsobem nejrychleji šíří sdělení nabitá emocemi, nikoliv často poměrně suchá, vědecká fakta.

Podle zástupce Facebooku se výrok amerického prezidenta nezakládá na faktech. Podle něj naopak Facebook pomáhá v šíření osvěty, informací o covidu a vývoji epidemie z oficiálních zdrojů si po celém světě podle něj prohlédly více než dvě miliardy uživatelů. Zároveň také více než tři miliony obyvatel USA našly díky Facebooku nejbližší očkovací centrum. Proti výroku prezidenta se postavila také část republikánských členů Kongresu. Považují jej za protiústavní.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.