Zdroj: Unsplash.com

Bill Gates přislíbil 1,5 miliardy dolarů na zelené projekty, potřebuje k tomu lepší zákony

V USA je jedním z velkých politických témat Bipartisanská dohoda. Ta řeší rozsáhlé změny v infrastruktuře největší ekonomiky světa s cílem zpomalit klimatické změny. Mimo jiné by realizace této dohody mohla pomoci rozproudit investice ze soukromých zdrojů. Bill Gates vyhlásil, že s legislativní podporou je připraven prostřednictvím svých fondů investovat 1,5 miliardy do rozvoje inovací.

Breakthrough Energy, Gatesův klimatický fond, stanovil čtyři různá odvětví, v rámci nichž hodlá peníze investovat. Jsou to: vývoj ekologicky příznivých vodíkových paliv, vývoj leteckých paliv, skladování energie a technologie, které filtrují oxid uhličitý ze vzduchu. Důraz je kladen na možnost jejich praktického nasazení.

Podle Gatese je důležité snížit náklady na využití těchto technologií a je také zcela zásadní umět je škálovat tak, aby je bylo možné použít na různých úrovních – jak v domácnostech, tak ve velkých průmyslových provozech. Důležitá přitom je politická vůle a přijetí zákonů, které to budou podporovat.

V současnosti schválil Senát USA balíček opatření, který umožňuje přijetí až 25 miliard dolarů pro ministerstvo energetiky ze soukromého sektoru. Tyto peníze by měly podpořit vývoj čistších a šetrnějších technologií. Balíček musí nyní projít ještě druhou komorou amerického parlamentu.

Bidenova administrativa se krátce po svém ustavení zavázala dostat USA na cestu k dosažení čistých nulových emisí skleníkových plynů do roku 2050. Přední vědci v oblasti klimatu zjistili, že celosvětové dosažení tohoto cíle by mohlo zabránit některým z nejhorších dopadů změny klimatu.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.