Foto: Unsplash

Bílý dům NASA nařídil, aby vytvořila časové pásmo pro Měsíc

Bílý dům zveřejnil zprávu, v níž nařizuje NASA, aby do roku 2026 vytvořila nové časové pásmo pro Měsíc. Koordinovaný lunární čas (Coordinated Lunar Time, LTC) zavede oficiální referenční čas, který pomůže řídit budoucí lunární mise. Tento požadavek nepřekvapí, přichází totiž v době, kdy se objevují vesmírné závody 21. století zejména mezi USA, Čínou, Japonskem, Indií a Ruskem.

Memorandum nařizuje NASA, aby ve spolupráci s ministerstvy obchodu, obrany, zahraničí a dopravy naplánovala strategii pro zavedení LTC do praxe do 31. prosince 2026. Svou roli bude hrát i mezinárodní spolupráce, zejména se signatáři dohod Artemis. Ty byly založeny v roce 2020 a představují soubor společných zásad mezi (v současnosti) 37 zeměmi, které upravují zásady výzkumu vesmíru. Čína a Rusko do této skupiny nepatří.

„Vzhledem k tomu, že NASA, soukromé společnosti a vesmírné agentury po celém světě zahajují mise na Měsíc, Mars a dále, je důležité, abychom stanovili standardy nebeského času pro bezpečnost a přesnost,“ napsal v tiskové zprávě Bílého domu zástupce ředitele OSTP pro národní bezpečnost Steve Welby.

Einsteinova teorie relativity říká, že čas se mění v závislosti na rychlosti a gravitaci. Vzhledem ke slabší gravitaci Měsíce (a rozdílům v pohybu mezi ním a Zemí) se tam čas pohybuje o něco rychleji. Zdá se tedy, že pozemské hodiny na povrchu Měsíce budou mít v průměru o 58,7 mikrosekundy více za pozemský den. Vzhledem k tomu, že USA a další země plánují mise na Měsíc za účelem výzkumu, průzkumu a (případně) vybudování základen pro trvalý pobyt, pomůže jim používání jednotného standardu synchronizovat technologie a mise vyžadující přesný čas.

Bílý dům si přeje, aby se LTC koordinoval se světovým časem (UTC), což je standard, podle kterého se měří všechna časová pásma na Zemi. Požaduje také, aby si LTC zachoval odolnost v případě ztráty kontaktu se Zemí a zároveň poskytoval škálovatelnost pro vesmírné prostředí mimo systém Země–Měsíc.

Zdroj: engadget.com