Foto: Pixabay

Bílý dům navrhuje 30procentní daň na elektřinu používanou k těžbě kryptoměn

Bidenova administrativa chce uvalit 30% daň na elektřinu používanou při těžbě kryptoměn, tento návrh zahrnula do svého rozpočtu na fiskální rok 2024. V příspěvku na blogu Bílého domu byla oficiálně představena spotřební daň z těžby digitálních aktiv neboli DAME. Administrativa Bílého domu vysvětlila, že chce zdanit firmy zabývající se těžbou kryptoměn, protože neplatí za „plné náklady, které způsobují ostatním,” mezi něž patří znečištění životního prostředí a vysoké ceny energie.

„Těžba kryptoměn má negativní vedlejší účinky na životní prostředí,” pokračoval Bílý dům, a znečištění, které způsobuje, dopadá nepřiměřeně na čtvrti s nízkými příjmy a barevné komunity.” Dodal, že „často nestálá spotřeba energie může zvýšit ceny elektřiny pro lidi v okolí a způsobit přerušení služeb. Místní energetické společnosti navíc riskují, pokud se rozhodnou modernizovat svá zařízení, aby byly jejich služby stabilnější, protože těžaři se mohou snadno odstěhovat na jiné místo, a to i do zahraničí.”

Není žádným tajemstvím, že proces těžby kryptoměn spotřebovává obrovské množství elektřiny. V dubnu zveřejnil deník The New York Times zprávu s podrobnými údaji o spotřebě energie 34 identifikovaných velkých těžařů bitcoinů v USA. Podle všeho jen těchto 34 provozů dohromady spotřebuje stejné množství elektřiny jako tři milionů domácností v zemi. Většina těžby bitcoinů probíhala v Číně až do roku 2021, kdy ji země zakázala, a Spojené státy se tak staly novým lídrem. Podle předchozích zpráv byla spotřeba elektřiny související s těžbou bitcoinů vyšší než celková spotřeba v některých zemích, například Argentiny, Norska a Nizozemska.

Jak poznamenal server Yahoo News, existují i jiná odvětví (například výroba oceli), která rovněž spotřebovávají velké množství elektřiny, ale jejich spotřeba není zdaněna. Správa ve svém příspěvku uvedla, že těžba kryptoměn nevytváří místní a národní ekonomické přínosy, které jsou obvykle spojeny s podniky využívajícími podobné množství elektřiny.

Pokud se návrh někdy stane zákonem, vláda by spotřební daň zaváděla postupně. Začala by tím, že by v prvním roce přidala na spotřebu elektřiny těžařů daň ve výši 10 %, ve druhém roce 20 % a od třetího roku 30 %.

Zdroj: engadget.com