Bílý dům vyzval Google k ukončení projektu čínského internetového vyhledávače

Velcí zahraniční výrobci a poskytovatelé internetových služeb to nemají na Čínském trhu jednoduché. Pokud se na něm chtějí prosadit a udržet, musí splnit náročné podmínky tamních úřadů, které žádají přísnou regulaci a kontrolu toho, jak lidé služby používají.

Od počátku roku se začaly objevovat zprávy, že svůj návrat na čínský internetový trh chystá společnost Google. Postupně se zjistilo, že pro čínské uživatele chystá speciální prohlížeč, který bude propojen s telefonním číslem a v případě vyhledávání zakázaných výrazů (jako jsou například lidská práva) své uživatele nahlásí. Nový prohlížeč s těmito nadstandardními funkcemi má pracovní označení Dragonfly a někteří pracovní Googlu jeho existenci potvrdili, kdy by měl být oficiálně vydán, ani jestli mu zůstane, toto jméno zatím není jasné.

Google za své počínaní sklízí kritiku, ke které se nově oficiálně přidal i úřad prezidenta USA. Podle viceprezidenta Mike Pence se Google novým projektem podílí na cenzuře v Číně a vědomě ohrožuje bezpečnost svých potencionálních uživatelů. Proto také Pence vyzval Google, aby od projektu odstoupil. Není to jediný spor, který administrativa Bílého domu s největší internetovou společností světa vede.

Zároveň se také objevila iniciativa samotných zaměstnanců Googlu. 1400 z nich podepsalo petici, ve které žádají větší transparentnost projektu Dragonfly, který je i uvnitř společnosti přísně utajovaný. Na jaře se podařilo zaměstnanecké iniciativě přinutit vedení společnosti Google k odstoupení od spolupráce na vývoji umělé inteligence pro zbraňové systémy pro americkou armádu.

Google na čínském trhu působil do roku 2010. Kvůli tomu, že v té době se začal internet v Číně masivně rozšiřovat, rozhodly se tamní úřady zavést cenzuru. Na tu ovšem společnost Google nepřistoupila a po sporu s tamní vládou čínský internetový prostor opustila, respektive její služby začaly být důsledně cenzurovány.

Zdroj: theverge.com