Foto: Flickr

Biometrická zařízení prodávaná na eBay údajně obsahovala citlivé údaje americké armády

Němečtí výzkumníci, kteří si na eBay zakoupili zařízení pro snímání biometrických údajů, zjistili, že jsou na jejich paměťových kartách uloženy citlivé údaje americké armády, informoval deník New York Times. Zařízení obsahovala otisky prstů, skeny oční duhovky, fotografie a jména a popisy osob, většinou z Iráku a Afghánistánu. Mnozí z nich pracovali v americké armádě a podle zprávy by se mohli stát terčem útoku, pokud by se zařízení dostala do nesprávných rukou.

Skupina výzkumníků nazvaná Chaos Computer Club koupila šest těchto zařízení na eBay, většinu za méně než 200 dolarů. Podnětem jim byla zpráva The Intercept z roku 2021, podle níž se Taliban zmocnil podobných biometrických zařízení americké armády. Chtěli zjistit, zda zařízení obsahují identifikační údaje o lidech, kteří pomáhali americké armádě.

Podle zprávy byli výzkumníci výsledky šokováni. Na paměťové kartě jednoho zařízení našli jména, státní příslušnost, fotografie, otisky prstů a skeny oční duhovky 2 632 osob. Další metadata ukázala, že jedno ze zařízení bylo použito v létě 2012 poblíž afghánského Kandaháru. Další zařízení bylo použito v Jordánsku v roce 2013 a obsahovalo otisky prstů a skeny oční duhovky malé skupiny amerických vojáků.

Podle příručky z roku 2011 se tato zařízení používala k identifikaci povstalců, ověřování místních občanů a občanů třetích zemí, kteří měli přístup na americké základny. Citlivé informace byly uloženy na paměťové kartě, takže americká armáda mohla riziko eliminovat tím, když by karty před prodejem jednoduše odstranila nebo zničila.

Zdroj: www.engadget.com