Bitcoin dosáhl dalšího milníku, jedna mince má hodnotu 10 tisíc dolarů

Digitální měna bitcoin si připsala další rekord – dosáhla hodnoty 10 tisíc dolarů za jednu minci a jedna bitcoinová mince se na burzách obchoduje i za více než 11 tisíc dolarů. Celková hodnota všech obchodovaných bitcoinů je momentálně 168 mld. dolarů, což je více než HDP tří čtvrtin světa, píše web techspot.com.

Bitcoin sice již v září dosáhl dalšího rekordu – hodnoty 5 000 dolarů za minci – krátce poté se však za pouhých několik málo dnů jeho kurz opět snížil. Od začátku letošního roku se bitcoin denně obchodoval v objemech vyšších než 100 mil. dolarů, v poslední době se však toto číslo ztrojnásobilo. Podle stanice BBC se bitcoin ještě začátkem roku obchodoval za méně než tisíc dolarů.

Od krátkodobého poklesu kurz opět strmě roste. K nárůstu hodnoty na více než 7 000 tisíc dolarů za minci došlo během října podle webu techspot.com hlavně proto, že se zmenšila obava ze zablokování čínských burz s kryptoměnami. Někteří experti se navíc domnívají, že potenciál růstu kurzu bitcoinu je ještě vyšší než současných 10 tisíc dolarů – podle renomovaného manažera hedge fondů Michaela Novogratze by mohla hodnota bitcoinu do konce roku 2018 stoupnout na 40 tisíc dolarů.

Podle jiných ale jde jen o spekulativní bublinu, která v reálném světě nepředstavuje žádná hmotná aktiva a může kdykoli prasknout. Faktem je, že trhy s virtuálními platidly mohou jak rychle stoupnout, tak i stejně rychle klesnout, což investorům stěžuje rozhodování. Někteří pesimisté, jako např. šéf investiční a finančně poradenské společnosti JP Morgan Chase Jamie Dimon, se rovnou domnívají, že bitcoin je podvod, přestože zájem o kyberměny ze strany jejích klientů podle všeho neopadává.

Ať tak, či onak, digitální měny se dnes těší značné popularitě nejen díky potenciálu strmě růst, ale i díky tomu, že je jednoduché je získat a neplatit za to prakticky nic. Pokud máte rychlý počítač s dostatečně výkonnou grafickou kartou, můžete kyberměnu pomocí speciálního softwaru těžit i doma.

 

 

Zdroj: techspot.com, bbc.com