Foto: Unsplash

Bitcoin má za sebou velkou aktualizaci, zlepší se soukromí i zabezpečení

Bitcoin se dnes dočkal nejvýznamnější aktualizace za poslední čtyři roky. Upgrade Taproot odsouhlasili bitcoinoví těžaři už v červenci, realizace však proběhla až nyní. Taproot přináší zlepšení soukromí a bezpečnosti transakcí, což umožní podstatně rozšířit možnosti používání této kryptoměny. Kromě toho se také zjednoduší škálování a usnadní se tvorba chytrých smluv.

Konkrétně by mělo dojít ke zmenšení objemu dat, která se budou přesouvat a ukládat na blockchain, do jednoho bloku by se mělo vejít více transakcí a snížit by se měly také transakční poplatky. Výbornou zprávou je také zvýšená anonymita transakcí.

Lepší soukromí při provádění transakcí je dáno změnou podpisu (konkrétně byly zavedeny tzv. Schnorrovy podpisy). Tento typ podpisů přitom přináší nejen lepší soukromí, ale například také nižší poplatky či zrychlení transakcí.

Taproot umožní také efektivnější vytváření chytrých smluv, a to díky konceptu Market Abstract Syntax Tree (MAST). MAST také umožní provádět transakce, jež však budou vypadat jako jakákoli jiná měna. Díky tomu případní zloději hůře rozpoznají, že dochází k neobvyklému převodu. Aktualizace Taproot by také měla změnit škálování sítě bitcoinu tím, že upustí od stávajícího kryptografického systému. To by mělo usnadnit zvládnutí poptávky.

Jak jsme již zmínili na začátku, jedná se o první velkou aktualizaci od roku 2017. Všechny nové změny by měly pomoci jak nováčkům, kteří s bitcoinem teprve začínají, tak i stávajícím uživatelům.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.