Blíží se nejdelší zatmění Měsíce v tomto století, nenechte si ujít vzácný astronomický úkaz

Sledovat oblohu tento pátek v noci se opravdu vyplatí. Krátce po setmění se totiž odehraje děj, který bude na dlouho dobu poslední – úplné zatmění Měsíce. Navíc jeho trvání bude extrémně dlouhé, celý Měsíc bude podle výpočtu astronomů zakrytý stínem Země jednu hodinu a čtyřicet tři minut. Delšího zatmění se dočkají až příští generace v roce 2123.

Dochází k němu díky souhře několika dějů – Měsíc bude v úplňku, to znamená v naprosté opozici oproti Slunci. Zároveň musí být v přesné poloze v další ose, protože oběžná dráha Měsíce je nakloněna o několik stupňů a stín Země tak obvykle mine. K Zemi se navíc přiblíží planeta Mars a bude v přesné opozici vůči Slunci, takže bude pozorovatelná celou noc.

Zatmění Měsíce se neprojevuje jeho úplným zmizením z oblohy, jako je tomu v případě zatmění Slunce. Měsíc díky tomu, že Zemská atmosféra láme světlo a část jeho barevného spektra pohlcuje, nabírá červených a hnědých barevných tónů. Podle odborníků je tento jev nejpatrnější na začátku a na konci úplného zatmění. To by mělo nastat ve v kolem půl desáté našeho času, do maximální fáze by se mělo dostat ve 22:21 a ve 23:13 skončí fáze úplného zatmění.

Díky tomuto kdy bude probíhat a své délce bude zatmění viditelné z většiny východní polokoule. Takže pokud výhled nezakryjí mraky, bude tuto přírodní show sledovat doslova půlka světa. Výhodou zatmění Měsíce navíc je, že na rozdíl od zatmění Slunce není nutné pro pozorování používat jakoukoliv pomůcku pro chránění očí.

Pro co nejlepší pozorování se vyplatí vydat se mimo město, do oblasti kde bude méně světelného smogu než ve velkých aglomeracích. Pro lepší zážitek je možné použít i obyčejný dalekohled nebo navštívit hvězdárnu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.