Foto: se svolením NASA

Blue Origin dodá NASA důležité technologie pro misi přistání člověka na Měsíci

NASA vybrala společnost, která bude mít na starosti přistání Artemis s posádkou na Měsíci. Společnost Blue Origin Jeffa Bezose postaví přistávací systém pro misi Artemis V, která má odstartovat v září 2029. Na projektu NASA se podílejí také společnosti Boeing, Lockheed Martin a Draper. Cena mise činí 3,4 miliardy dolarů a společnost Blue Origin uvedla, že sama výrazně přispěje.

Let lodi Orion dopraví čtyři astronauty na Měsíc, přičemž dva členové posádky použijí přistávací modul Blue Origin připojený k vesmírné stanici Gateway, pomocí nějž přistanou na jižním pólu Měsíce. V rámci jednoho týdne plánují opakovaně vyrážet na měsíční povrch, provádět operace pomocí roveru a řadu vědeckých experimentů. Ostatní astronauti zůstanou na Gateway, kterou budou mít za úkol dále rozšířit.

NASA již vybrala loď Starship společnosti SpaceX pro první (Artemis III) a druhé (Artemis IV) přistání člověka na Měsíci. Agentura loni uvedla, že je otevřena návrhům na druhý přistávací modul, aby se pojistila a zároveň podpořila konkurenci. Společnost Blue Origin podala svou nabídku na tuto zakázku loni v prosinci.

Současné rozhodnutí NASA je pro Blue Origin zcela zásadní. Ačkoli již má od NASA podepsanou smlouvu na vědeckou misi na Mars a finanční podporu pro svou vesmírnou stanici Orbital Reef, cesta s posádkou na Měsíc má daleko větší váhu. Tento přístup ale zároveň také vypovídá o rostoucí závislosti NASA na soukromých společnostech a jejích technologiích (jde například o skafandry Artemis společnosti Axiom Space). Ať se nám to líbí, nebo ne, zdá se, že právě takováto veřejně-soukromá spojenectví se pravděpodobně na nějakou dobu stanou těžištěm amerického výzkumu vesmíru.

Zdroj: engadget.com