BMW představilo autonomní motocykl, jeho systémy by měly pomoci zabránit nehodám

Zatímco u auto mobilů je proces automatizace jízdy v plném proudu, o autonomních motocyklech se příliš nemluví. Jedním z nejvýznamnějších důvodů toho jevu je nepochybně to, že zatímco auto vnímá více lidí jako účelový dopravní prostředek, motorka je symbolem svobody, který chce ovládat každý jezdec sám. Jízda na motorce je z hlediska statistik však mnohem nebezpečnější.

Společnost BMW tento týden prezentovala video, v němž hrál hlavní roli autonomní motocykl, který se dokázal sám vyvažovat a řídit a neměl problém se zdoláním závodního okruhu. Je to první ukázka prototypu, na kterém pracuje speciální tým BMW Motorrad již více než dva roky. Cílem tohoto projektu však není nabídnout koncovým zákazníkům autonomní motocykl jako takový, ale integrovat některé jeho systémy do klasických motocyklů, a zvýšit tak bezpečnost jízdy. Podle slov zástupců BMW „chceme zajistit vyšší stabilitu v kritických situacích.“

Aktivní bezpečnostní systémy podobné jako automatické brždění u aut v případě blížící se překážky nebo udržování v jízdním pruhu mohou být u motocyklů problematické. Nečekané brždění nebo automatická změna směru mohou u jezdce vést ke ztrátě rovnováhy a způsobí v konečném důsledku více škody než užitku.

Cílem projektu BMW je vymyslet způsob, jakým by bylo možné nové aktivní bezpečnostní prvky do výbavy motocyklů dostat a pomoci jezdcům s lepším udržením rovnováhy a celé motorky pod kontrolou během krizových situací. Jestli se podaří některé ze systémů autonomní motorky opravdu přetransformovat a kdy se tak stane, zatím není jasné, myšlenka je však chvályhodná.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.