Foto: Wikimedia Commons

Boeing Starliner by mohl uskutečnit první let s posádkou už začátkem příštího roku

Vesmírná loď Starliner od společnosti Boeing je ve vývoji už téměř patnáct let. Poprvé byla představena v roce 2010. V posledních letech se však projekt potýkal s neustálými technickými problémy. Nicméně Boeing včera na tiskové konferenci oznámil, že je přesvědčen, že tyto problémy do března příštího roku vyřeší a bude připraven otestovat svou opakovaně použitelnou vesmírnou raketu s posádkou na palubě.

“Na základě současných plánů předpokládáme, že začátkem března bude kosmická loď připravena. To ale neznamená, že máme pevně stanovené datum startu,” zdůraznil během akce viceprezident společnosti Boeing a manažer Starlineru Mark Nappi. “Nyní jednáme s NASA – programem Commercial Crew – a ULA o potenciálních termínech startu,” dodal.

Boeing se s projektem Starliner snaží konkurovat opakovaně použitelnému raketoplánu Dragon 2 společnosti SpaceX. Boeing i SpaceX získaly v roce 2014 současně granty na vývoj systémů schopných dopravovat astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici. Už v roce 2016 byl však první plánovaný start společnosti Boeing posunut z roku 2017 na konec roku 2018. V dubnu 2018 společnost start opět odložila na rok 2019.

První zkušební orbitální let bez posádky koncem roku 2019 nedosáhl oběžné dráhy. NASA nicméně souhlasila s tím, že zaplatí druhý test bez posádky v srpnu 2021. Ani tento test však nebyl úspěšný. Odhaduje se, že do dnešního dne vznikly společnosti Boeing náklady na projekt v hodnotě přibližně 1,5 miliardy dolarů.

Zdroj: www.engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.