Boeing Starliner se vrátil bez astronautů
Kapsle Starliner společnosti Boeing se 6. září odpojila od ISS a 7. září bezpečně přistála ve White Sands Space Harbor v Novém Mexiku. Calypso, jak se kapsle jmenuje, neměla na palubě posádku, přestože k ISS letěla s astronauty Suni Williamsem a Butchem Wilmorem. NASA koncem srpna rozhodla, že se astronauti z bezpečnostních důvodů vrátí domů v únoru v kapsli Crew Dragon společnosti SpaceX.
Astronauti letěli na palubě Starlineru v rámci jeho prvního letu s posádkou, který měl prokázat, že kosmická loď je připravena pravidelně dopravovat astronauty na ISS spolu s lodí SpaceX Crew Dragon. Na ISS měli zůstat jen osm dní, ale cestou jim ze servisního modulu kosmické lodi začalo unikat helium. Selhaly také některé trysky modulu. Starliner používá helium k natlakování svých palivových nádrží a k pohonu pohonných hmot do trysek, které manévrují kosmickou lodí. Během uplynulých tří měsíců prováděli pozemní inženýři s pomocí astronautů na Starlineru testy, ale NASA se nakonec rozhodla nechat Starliner odletět domů bez posádky, protože neměla jistotu, zda trysky fungují.
Během tiskové konference po přistání Starlineru společnost Boeing chyběla a o přistání místo ní hovořili tři představitelé NASA. Na otázku, proč tam Boeing nebyl a zda byly vztahy mezi agenturou a společností ovlivněny problémy Starlineru, představitelé odpověděli, že Boeing přenechal NASA zastupování mise. Uvedli, že všichni tři hovořili s manažery Boeingu a že společnost bude s agenturou i nadále spolupracovat.
Návrat Calypso do areálu NASA potrvá asi dva týdny a zhruba týden nato bude trvat, než budou z modulu získána všechna data. NASA a Boeing tato data chtějí využít k vylepšení kosmické lodi.
Bohužel nebudou moci zkontrolovat trysky, které při letu k ISS selhaly, a také nádrže, z nichž uniklo helium. Servisní modul, který tyto prvky obsahoval, byl totiž plánovaně zlikvidován, nyní se proto nachází na dně Tichého oceánu. NASA již dříve uvedla, že problémy se objevily proto, že se pohonné zařízení během letu zahřálo více, než byl očekáváno, což způsobilo uvolnění těsnění kontejnerů a únik helia. V případě trysek zřejmě teplo způsobilo, že se těsnění vyboulila a omezila průtok pohonných látek, což vedlo k výpadkům.
NASA tyto problémy nepovažuje za nepřekonatelné – jen podle ní potřebuje nějaký čas na jejich vyřešení. V tuto chvíli také nedokáže říct, zda bude mít Starliner při příštím letu na palubě posádku. Prozatím se agentura připravuje na další mise. Koncem září se má vrátit na Zemi k SpaceX Crew-8, zatímco se očekává start mise SpaceX Crew-9.
Zdroj: engadget.com