Boeing úspěšně otestoval největší dvoumotorové letadlo na světě

Ačkoliv se jméno společnosti Boeing v poslední době skloňuje především s odstávkou letadel 737 MAX, uplynulý týden přinesl jednomu z největších výrobců dopravních letadel úspěch. Boeing totiž úspěšně otestoval nový letoun 777X, největší dvoumotorové dopravní letadlo světa.

K dispozici by měl být ve dvou variantách, přičemž verze 777-9 by měla pojmout až 426 pasažérů. Délka letadla je v této verzi 77 metrů a rozpětí křídel 72 metrů. Varianta 777-8 by měla být o něco kratší a její konstruktéři počítali s tím, že pojme najednou až 387 lidí. O pohon letadel se stará dvojice proudových motorů GE9X, z nichž každý má tah 100 000 liber. Oproti konkurenčnímu letounu Airbus A350 slibuje Boeing 777-9 přepravu více lidí s menší spotřebou paliva.

V současnosti se předpokládá, že po úspěšných testech zařadí světové aerolinky tento letoun do svých flotil v roce 2021. Jako první zájemce o nové letadlo se ozval dopravce Emirates. Do té doby budou probíhat další dílčí testy, a především důkladné školení posádky, protože neznalost systémů letadla mohla být jednou z hlavních příčin pádu letadel 737 MAX.

Problémy Boeingu se zřejmě podepsaly i na harmonogramu testů letadel 777X. Původně bylo plánováno, že se letouny na své testovací lety vydají už loni v létě, kvůli blíže nespecifikovaným problémům však musel Boeing tyto testy, a tudíž i potenciální nasazení do plného provozu, odložit. Zahájení provozu nového letadla by mohlo pomoci Boeingu v konkurenčním boji s Airbusem, který francouzský výrobce letadel díky problémům Boeingu ovládl.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.