Bohemia Interactive chce, aby lidé přestali používat hru Arma 3 k vytváření falešných válečných videí
Na začátku tohoto roku shlédlo falešný videoklip z ruské invaze na Ukrajinu více než 110 000 lidí a 25 000krát jej sdílelo, než byl stažen z internetu. Ve skutečnosti se vůbec nejednalo o video z invaze a místo toho šlo o herní video z vojenského simulátoru Arma 3 od české vývojářské společnosti Bohemia Interactive. Nebylo to poprvé, co se něco takového stalo, a společnost už toho má zřejmě dost, protože vydala vyjádření, jehož cílem je pomoci lidem rozeznat falešná videa od těch skutečných.
Dear community,
We are fully aware that fake videos from our #Arma3 title appear on the internet, pretending to be original videos from various armed conflicts.
Here you can read our official statement 👉 https://t.co/jwMNB1AMwl pic.twitter.com/zGoTBGR8NI
— Bohemia Interactive (@bohemiainteract) November 28, 2022
„Rozhodně nás netěší, že videa z hry Arma 3 mohou být zaměňována za reálné záběry z bojů a používána jako válečná propaganda,“ uvedl PR manažer Pavel Křižka. Něco podobného se stalo již v minulosti (videa z Army 3 údajně zobrazovala konflikty v Afghánistánu, Sýrii, Palestině, a dokonce i konflikt mezi Indií a Pákistánem). V současné době tento obsah získal ještě na větší popularitě v souvislosti s konfliktem na Ukrajině.
Jak tedy mohou novináři a uživatelé sociálních sítí odlišit videa z Army 3 od skutečných bojových záběrů? Bohemia Interactive má několik tipů. Falešná videa:
- bývají ve velmi nízkém rozlišení
- používají roztřesenou kameru
- často se odehrávají ve tmě
- jsou většinou bez zvuku
- nezobrazují lidi v pohybu
- někdy obsahují uživatelské rozhraní hry, jako je výběr zbraní nebo počítadlo munice
- obsahují nepřirozeně vypadající částicové efekty, jako výbuchy, kouř, oheň, nebo prach
- obsahují nerealistická vozidla či armádní vybavení
Zdroj: www.pcgamer.com