Foto: se svolením Marina H Smith Foundation

Bojovnice za paměti holocaustu díky umělé inteligenci odpovídala na vlastním pohřbu na otázky

Bojovnice za paměti holocaustu Marina Helen Smithová mohla na svém pohřbu odpovídat na otázky. Paní Smithová zemřela v červnu ve věku 87 let, ale díky videotechnologii, kterou vytvořila firma jejího syna, mohli účastníci pohřbu pokládat paní Smithové otázky týkající se jejího života, na které jim postupně odpovídala.

O použití této technologie na pohřbu paní Smithové informoval jako první deník The Telegraph. Pan Smith, syn zesnulé paní, výkonný ředitel a spoluzakladatel společnosti StoryFile, řekl pro BBC, že taková technologie znamená, že po smrti člověka je možné s ním vést rozhovor, „jako by tam byl a on vám odpoví.” Slova jeho matky byla její vlastní, nikoli výtvorem umělé inteligence, zdůraznil pan Smith. Paní Smithové můžete na stránkách marinahsmithfoundation.org pokládat otázky i vy. A jak to tedy funguje?

Aby bylo možné vytvořit konverzační video, musí člověk pořídit nahrávku ještě za svého života a odpovědět na řadu otázek týkajících se jeho života. Později, po smrti této osoby, systém umělé inteligence vybere vhodné klipy, které přehraje v reakci na otázky lidí, kteří si vzpomínkové video prohlížejí; osoba na videu se objeví, aby naslouchala a odpovídala.

Paní Smithová spoluzaložila Národní centrum holocaustu v Nottinghamshiru, odkud vedla úspěšný vzdělávací program o holocaustu. V roce 2005 jí byl za její práci udělen titul MBE. Zakladatelé společnosti StoryFile přišli na nápad založit společnost při práci na vytváření interaktivních hologramů přeživších holocaustu pro nadaci USC Shoah Foundation.

Při pohledu do budoucna si pan Smith představuje svět, v němž lidé budou průběžně dokumentovat svůj život, a navrhuje, že uživatelé by mohli „mluvit se svým osmnáctiletým já, až vám bude padesát, nebo představit své děti svému šestnáctiletému já.”

Limity konverzačních robotů s umělou inteligencí ukázal nedávno například BlenderBot 3 společnosti Meta, který byl kritizován za urážlivé poznámky a nelichotivé výroky o spoluzakladateli společnosti Marku Zuckerbergovi.

Zdroj: bbc.com