Foto: Unsplash

Británie vyšle kosmickou loď, která z oběžné dráhy odstraní dva nefunkční satelity

Spojené království vyčlenilo 5 milionů liber na financování mise, jejímž cílem je odstranění vesmírného odpadu. Cílem projektu bude ještě v tomto desetiletí vrátit dva nefunkční satelity zpět do zemské atmosféry.

Britský ministr pro vědu George Freeman v projevu na summitu pro udržitelnost vesmíru pořádaném nadací Secure World Foundation v Londýně nastínil závazek země udržovat oběžnou dráhu Země čistou a uklizenou v rámci britského plánu pro udržitelnost vesmíru. Ten zahrnuje vypracování regulačních norem pro bezpečný provoz družic a snížení nákladů na pojištění udržitelných vesmírných misí.

V rámci britské mise Active Debris Removal, která byla poprvé oznámena v loňském roce, bude v roce 2026 vypuštěna na oběžnou dráhu kosmická sonda. Jakmile se sonda dostane na oběžnou dráhu, vydá se ke dvěma nefunkčním britským družicím obíhajícím kolem planety a stáhne je zpět do atmosféry, aby shořely.  Jedna jediná kosmická loď tak může odstranit více kusů vesmírného odpadu.

V současné době se sleduje více než 30 000 kusů “kosmického smetí” na oběžné dráze Země, včetně přibližně 2 500 nefunkčních družic.

O zakázku se ucházejí tři společnosti: ClearSpace, japonsko-britská společnost Astroscale a britská Surrey Satellite Technology (SSTL). Každá společnost má jiný návrh metody provedení mise. Astroscale by k uchopení nefunkční družice použila robotické rameno, Clearspace plánuje použít čtyři ramena, která by objekty “objala” a stáhla dolů, zatímco SSTL zkoumá možnost použít k uchopení jedné družice obří síť a druhou stáhnout robotickým ramenem.

Zdroj: www.newscientist.com