Zdroj: snappygoat.com

Britská armáda plánuje do deseti let naverbovat 30 000 robotů

Britská armáda plánuje v následujících letech výrazné rozšíření svých jednotek. Nejedná se ovšem o živé rekruty, ale o roboty. Nejde přitom o scénář ke sci-fi filmu, ale o vyjádření velitele britské obrany generála Nicka Cartera v nedělením rozhovoru pro deník Guardian.

Armáda by dle něj měla do roku 2030 výrazně rozšířit svou výbavu autonomních i dálkově ovládaných strojů. Ministerstvo obrany země učinilo z robotické výbavy hlavní součást svého pětiletého návrhu rozpočtu.

V současnosti má britská armáda 73 870 vojáků, přičemž cílem je mít o téměř 10 000 více. Léta má ale problémy s náborem. „Dalších 30 000 členů by měli být právě roboti, kdo ví“, sdělil trochu v nadsázce Carter Sky News. Armáda podle něj potřebuje vysoké investice a důkladnou modernizaci tak, aby byla schopná čelit vojenským hrozbám dneška.

A jak by takový armádní dron měl vypadat? To přesně Carter nesdělil, ale Guardian dává jako příklad technologii i9 Drone, která je v současnosti ve vývoji pod záštitou britského ministerstva obrany. Tento létající dron by měl být ovládaný na dálku, zároveň by měl být schopný díky umělé inteligenci rozpoznat cíle a přesně na ně zamířit. Tato zařízení by mělo být používáno při obzvlášť nebezpečných operacích, jako je například obsazování budov ovládaných nepřáteli. Při takových akcích často dochází k vysokým ztrátám na životech.

Používání dálkově ovládaných robotů jako bojových prostředků je trendem současných nejvyspělejších armád. Výhodou je, že snižuje ztráty na lidských životech v armádě, která robota ovládá. Objevují se však i etické otázky ohledně toho, že ovládání robota na dálku maže pocit odpovědnosti a lidskost ze strany ovládajícího.

Zdroj: gizmodo.com