Britská premiérka ohlásila vznik úřadu pro dohled nad AI

Umělá inteligence pokročila natolik, že se z ní stalo politické téma. Alespoň ve Velké Británii. Tamní premiérka Theresa May během svého projevu na ekonomickém fóru v Davosu prohlásila, že by Spojené království podle ní mělo vést svět při rozhodování o tom, jak bude v budoucnu umělá inteligence využívána bezpečným a etickým způsobem.

V návrhu rozpočtu Velké Británie, který byl schválen na podzim, se objevila položka Centre for Data Ethics and Innovation. Toto centrum by mělo být novým poradním orgánem, jehož kompetencí by bylo využívání umělé inteligence a systémy autonomního řízení.

Umělá inteligence je na počátku roku 2018 velmi žhavým tématem, a to nejen v Evropě. Google ohlásil, že ve Francii vytvoří nové laboratoře pro výzkum a vývoj AI, jejichž cílem bude aplikovat potenciál umělé inteligence na zdraví a životní prostředí. Facebook zdvojnásobí kapacity svého výzkumného centra AI v Paříži a své investice do umělé inteligence hodlá zvýšit i databázový obr SAP.

Výzkumná zpráva poradního výboru Eurasia naznačuje, že Čína a USA již delší dobu vedou neoficiální závod v dominanci v oblasti AI. Zpráva předpovídá, že Peking bude mít v tomto závodě navrch, protože může výzkumným firmám poskytnout větší množství údajů svých občanů.

Theresa May označila AI za jeden z největších testů dnešní doby a podotkla, že mnoho lidí může mít obavy z toho, že AI zabere jejich místo na pracovním trhu. Cílem poradního orgánu bude mimo jiné také podpora zapracování AI do výrobních a dalších procesů (k čemuž zřejmě bude postupně docházet), tak aby tím nebyli poškozeni dosavadní zaměstnanci.

O tom, jak bude budoucnost AI vypadat, nemají zatím představu ani mnozí techničtí odborníci. Podle profesora Stephena Hawkinga může znamenat konec lidské rasy, podle Elona Muska zase vytvořit ráj na zemi. Jak to skutečně dopadne, nevíme, avšak regulace ze strany státních orgánů je prvním krokem ke skutečnému sžití s AI.

Pokud se chcete dozvědět více o historii a současnosti umělé inteligence, můžete si přečíst sérii článků na toto téma, kterou jsme pro vás v létě připravili: díl 1., díl 2. a díl 3.

Zdroj: bbc.com