Foto: se svolením The British Museum

Britské muzeum v reakci na nedávné krádeže digitalizuje celou svou sbírku

Britské muzeum oznámilo, že plánuje digitalizaci celé své stálé sbírky, která čítá více než osm milionů exponátů, jak informoval server ARTNews. Muzeum tento krok oznámilo v rámci pokračujících snah o zvýšení bezpečnosti i zpřístupnění děl veřejnosti. Již v srpnu muzeum upozornilo na krádeže tisíců exponátů, včetně více než 1 500 historických artefaktů, oznámení o digitalizaci je tak reakcí na tuto událost.

Projekt si vyžádá zdokumentování a digitalizaci více než 2,4 milionu děl a jeho dokončení se odhaduje na více než za pět let, takže někdy v roce 2029 si budete moci sbírku muzea prohlédnout virtuálně. Digitalizace je nákladný proces – Britské muzeum na tento proces vynaloží celkem 12,1 milionu dolarů.

„Jsem přesvědčen, že nejdůležitější reakcí na krádeže je rozšíření přístupu, protože čím lépe je sbírka známa – a čím více je využívána – tím dříve si všimneme případných absencí,” uvedl v prohlášení prozatímní ředitel muzea Mark Jones.

Přestože hlavní motivací projektu digitalizace jsou zmíněné krádeže, muzeum se tímto oznámením zároveň snaží odrazit žádosti o repatriaci a vrácení předmětů. Předseda správní rady muzea George Osborne uvedl, že plánují využít digitalizaci jako odpověď na takové žádosti.

Muzeum nicméně v současné době nemá peníze na dokončení projektu, ale slibuje, že prostředky získá prostřednictvím soukromých investorů a nebude žádat daňové poplatníky nebo britskou vládu. Muzeum již digitalizovalo polovinu svých sbírek v rámci projektu zahájeného v roce 2020.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.