Zdroj: commons.wikimedia.org

Britské regulační úřady vyšetřují dopady převzetí ARM společností Nvidia

Jednalo se o jeden z největších obchodů na technologickém trhu v loňském roce. Gigant Nvidia koupil britského výrobce čipů ARM za 40 miliard dolarů. Transakce, která byla oznámena v září, se nyní dostala do hledáčku britských regulačních úřadů.

Krátce po oznámení připravované koupi se objevila řada obav z možných dopadů na britské hospodářství, pracovní místa, průmyslovou strategii, a dokonce i národní bezpečnost. Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) vyzval všechny společnosti, jejichž činnost by mohla tato transakce poškodit nebo jinak ovlivnit, aby k obchodu podaly oficiální vyjádření. Čas na to mají do 27. ledna.

Podle oficiálního vyjádření CMA se jedná o první krok v poměrně dlouhém procesu. Úřad hodlá ve vyšetřování pokračovat a zahrnout do konečného verdiktu i další externí připomínky a vyjádření odborníků.

Podle vedení CMA je výroba čipu velmi kritickým průmyslovým odvětvím, a to jak po stránce finanční, tak po stránce strategické. Cílem vyšetřování je ochránit jak národní zájmy, tak zájmy běžných spotřebitelů, aby nedošlo k tomu, že se situace na trhu změní v jejich neprospěch. Mezi těmi, kdo převzetí ARM společností Nvidia dlouhodobě veřejně kritizují, je mimo jiné i Hermann Hauser, jeden z původních zakladatelů ARM.

Vzhledem k velikosti obchodu sama Nvidia uvedla, že očekává, že celý proces bude trvat rok a půl. Obavy z možných následků se pak pokusila tlumit sliby, že má v plánu do společnosti ARM a její produkce a vývoje čipů investovat. V rámci pobočky v Cambridge by Nvidia dle svých slov chtěla zřídit jedno z největších globálních výzkumných center AI na světě.

Zdroj: techcrunch.com