Foto: pixabay.com

Britské úřady začaly vyšetřovat politiku AppStore

Aplikační platforma Applu AppStore a její politika byla velkým tématem druhé poloviny léta a značné části podzimu. Důvodem byl rozkol se společností Epic, který ovlivnil hraní populární hry Fortnite. V současnosti je v plném proudu příprava na soudní jednání, z níž se na veřejnost informace pochopitelně nedostávají. Nezávisle na tom, ale začal App Store a jeho politiku řešit britský Úřad pro hospodářkou soutěž.

Vyšetřování bylo dle oficinálních informací podníceno řadou stížností ze strany vývojářů, včetně studia Epic. Většina stížností se týkala toho, že platforma iOS je pro vývojáře dostupná právě pouze přes AppStore, kterou Apple plně kontroluje.

Vyšetřování je odůvodněno mimo jiné tvrzením, že aplikace se pro mnohé uživatele staly neoddělitelnou součástí každodenního života. Apple využívá své dominantní pozice na trhu v určitém segmentu trhu a stanovuje vlastní podmínky, které mnohdy systém nabídky a poptávky omezují.

Apple v reakci na toto tvrzení uvádí, že naopak jeho systém AppStore je motorem úspěchu pro širokou škálu vývojářů a usnadňuje přístup uživatelům k jeho produktům a aplikacím. Apple trvá na tom, že svými přísnými standardy trh nijak neomezuje, protože je mohou splnit všichni. Zásadní je podle něj bezpečnost.

Ačkoliv to ani jedena ze stran přímo neřekla, hlavním důvodem sporu jsou pravděpodobně peníze. Apple čelí kritice, že si účtuje 30 procent z příjmů na své platformě.

Případné rozhodnutí britských úřadů by mohlo hrát v připravovaném soudním procesu poměrně velkou roli, protože americké právo je založeno na institutu precedentu. Ten by sice nepocházel přímo z USA, ale mohl by přispět jako jeden z argumentů.

Zdroj: bbc.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.